آیا سگ ها دچار استرس می شوند؟ چه علائمی برای تشخیص استرس وجود دارد؟

باور کنید یا نه، سگ های  ما دچار استرس می شوند. شرایط و میزان این استرس می تواند از سگی نسبت به سگ دیگر متفاوت باشد. با وجود این که ممکن است سگها باهم یکسان نباشند، اما هنوز نکاتی وجود دارد که همه صاحبان سگ باید نسبت به آن آگاه باشند.

 

مانند انسان، سگ ها استرس خود را به روش های مختلف می توانند نشان دهند. برای این که صاحب مسئولیت پذیر برای سگ باشید، باید علائم پریشانی سگ خود را درک کنید تا اطمینان حاصل کنید که هم شما و سگتان می توانید یک رابطه شاد و سالم را در کنار هم حفظ کنید.

هر یک از این توصیه ها به عنوان راه حل هرگز نباید جایگزین توصیه های دامپزشک شما شود. اگر یک یا چند مورد از این  علائم در زندگی حیوان خانگی شما ظاهر شده و علائمی از متوقف شدن دیده نمی شود، لطفاً در اسرع وقت به یک دامپزشک مراجعه کنید.

 

 مشکلات مربوط به گوارش

دلیل اصلی مشکلات هضم می تواند یک مشکل سخت دیگری باشد. از آنجا که سگ ها معمولاً مانند انسان ها غذا نمی خورند، مشکلات گوارشی می تواند تقریباً به عنوان علائم بیماری های دیگری باشد.

اما اگر علائمی مانند یبوست، اسهال یا سایر مشکلات هضم بیش تر از دو تا سه روز به طول انجامد، ممکن است شما و سگ شما را به این نتیجه برساند که آیا عوامل استرس زا خارجی وجود دارد که در سلامت کلی آن ها موثر است؟

مهمتر از همه ، حتماً به دامپزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند علت مشکلات گوارشی سگ شما را تعیین کرده و به شما در شناسایی عوامل استرس زا که می توانند باعث ایجاد آن ها شوند، کمک کنند.

 

 پرخاشگری ناگهانی به دلیل استرس

پرخاشگری مهمترین نشانه برای تشخیص استرس است، اما اگر به نظر می رسد که به سمت یک شخص یا حیوان خاص سوق داده شده است، بهترین راه حل مقطعی تا رسیدن به یک راه حل بهتر این می تواند باشد که سوژه حساس کننده را از آن دور کنید.

به طور طبیعی، این یک عارضه دلهره آور برای هر صاحب حیوان خانگی است که حیوانات خود را در معرض نمایش قرار دهد، اما اهمیت پرخاشگری در حیوان که قبلاً آن را نشان نداده است را نمی توان نادیده گرفت.

سگ ها هنگام استرس، درد و یا مواجه شدن با برخی شرایط پزشکی می توانند تهاجمی عمل کنند. برای یافتن علت، به دامپزشک خود مراجعه کنید. در صورت ادامه ی پرخاشگری ممکن است لازم باشد که برای یافتن یک مربی حرفه ای اقدام کنید.

 

 زبان بدن

شاید شنیده باشید که گفته می شود سگ ها غیرقابل پیش بینی هستند زیرا نمی توانند با خانواده خود ارتباط برقرار کنند. این کاملاً درست نیست سگ ها شکل ارتباطی خاص خود را دارند که والدین با تجربه سگ با مشاهده می توانند آن را شناسایی کنند.

گوش ها، چشم ها و وضعیت دم عواملی اساسی برای تفسیر وضعیت روحی سگ شما هستند و برای تعیین فشار روانی سگ شما نیز مهم هستند. اما علائم دیگری که ممکن است متوجه آن نشوید شامل مواردی مانند خارش و خراشیدن، ریزش بیش از حد آب دهان، تکان دادن بدن، خمیازه کشیدن و لیسیدن است.

با این وجود هیچ یک از این علائم (همه باهم یا هر کدام به صورت جداگانه) راهی مطمئن برای گفتن این که آیا سگ شما احساس استرس می کند نیست. با این حال، اگر می بینید که حیوان خانگی شما رفتارهای جدیدی از خود نشان می دهد و مرتباً این کارها را انجام می دهد، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که آن ها را به یک دامپزشکی ببرید تا از مشکلات بهداشتی مشابه مانند آلرژی، بیماری پوستی و موارد دیگر رد شود.

 

 وقوع رفتارهای نامتعارف با بالا رفتن استرس

عدم خروج از خانه برای دفع مدفوع یا ادرار هنگامی که سگ شما کاملا برای این موضوع آموزش دیده است می تواند یکی دیگر از علائم مهم یک حیوان که استرس دارد باشد. ممکن است یک یا دو بار انجام این کار چیز مهمی نباشد، اما اگر این یک عادت شود باید بیشتر تحقیق کرد تا دلیل آن مشخص شود.

بررسی کنید که آیا دلیلی وجود دارد که سگ شما نمی تواند به بیرون برود یا خیر؟ آیا یک سگ جدید در منطقه وجود دارد؟ یا یک حیوان وحشی؟ شاید یک تغییر عمده زندگی باعث شده است که توله سگ شما از همگام سازی خارج شود.

همچنین ممکن است مهم باشد که سن سگتان را در این مورد در نظر بگیرید. اگر پیرتر باشد، استرس ممکن است عاملی نباشد که باعث شود برای بیرون رفتن کند حرکت کنند یا ممکن است دچار بی اختیاری شوند. باز هم، این یک علامت سخت تر برای تشخیص استرس است.

به یاد داشته باشید همیشه با سگ خود صبور باشید. آن ها به شما با بهترین روش می گویند که چه چیزی مشکل دارد.

 

 اختلالات خواب در مواقع استرس

اگر سگ شما کمتر یا بیشتر از حد معمول خوابیده باشد، ممکن است به دلیل داشتن استرس باشد. سگ ها نیز مانند انسان، در هنگام احساس استرس ممکن استدر برنامه خواب آن ها اختلالاتی بوجود آید.

بی خوابی یا بی حوصلگی بیش از حد نیز ممکن است نشانه ای از موارد شدیدتر باشد، بنابراین در صورت ادامه این مسائل، حتماً در اسرع وقت سگ خود را به دامپزشکی ببرید.

 

به یاد داشته باشید، این علائم شاخص های استرس تضمین شده نیستند. هیچ کس سگ شما را بهتر از شما نمی شناسد، اما اگر یک یا چند مورد از این موارد در سگ شما عود می کند، لطفاً آنها را در اسرع وقت به دامپزشک نشان دهید. هر چه زودتر این کار را انجام دهید، زودتر سگ شما و خودتان خوشحال خواهید شد.

منبع: پتسبوک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس