وبلاگ

ایگوانا در چه شرایط و جایگاهی باید نگهداری شود؟

ایگوانا

اگر در این فکر هستید که ایگوانای سبز را به عنوان حیوان خانگی انتخاب کنید حتما باید بدانید تجهیزات و شرایط  مناسب برای محیط زندگی ایگوانا چیست…

محفظه نگهداری

ایگواناهای سبز در طول سال های اول زندگی خود با سرعت بسیار زیاد رشد می کنند و نیاز به یک خانه ای دارند که با اندازه آنها تناسب داشته باشد.

فضای شیشه ای با حجم 110 سانتی مترمکعب بهترین اندازه برای شروع است، اما هنگامی که اندازه ایگوانا شما به 90 سانتی‌متر می‌رسد، شما باید فضای زندگی آن را تا 210 سانتی‌متر مکعب ارتقا دهید. اگر حیوان خانگی شما بزرگتر از 120 سانتی‌متر باشد، شما به محوطه سفارشی نیاز خواهید داشت تا به راحتی از آن‌ها نگه داری کنید.

یک اصل خوب این است که محوطه ایگوانا شما همیشه باید حداقل 1.5 برابر طول حیوان عرض و 0.75 طول حیوان  ارتفاع داشته باشد.

در مورد بستر قفس ایگوانا شما می توانید هرگونه که علاقه دارید ساده یا فانتزی آن را فراهم آورید. روزنامه‌های ساده و یا کاغذهای ساده بسته بندی هم حتی قابل استفاده هستند.

فقط به خاطر داشته باشید که هر نوع بستری که شما انتخاب می کنید، باید تمیز و قابل تعویض باشد. نکته خوب این است که ایگواناها تمایل دارند در همان محل کار دفع را انجام دهند، که این امر باعث ساده‌ترشدن تمیزکاری بستر می‌شود.

یکی دیگر از گزینه های مورد استفاده به عنوان بستر، پلت یونجه است. ارزان قیمت، جاذب است و می تواند به راحتی توسط حیوان خورده شود و مشکلی پیش نیاید.

شاخه ها و پناهگاه

ایگواناهای سبز مارمولک‌های درختی هستند، به این معنی که آنها دوست دارند روزهای خود را روی درختان و شاخه‌ها سپری کنند. بنابراین بسیارمهم است که شاخه هایی را به عنوان محل استراحت و آفتاب گرفتن برای ایگوانا فراهم آورید.

شاخه‌ها را به گونه ای تنظیم کنید که آنها به صورت مورب در سراسر قفس حیوان قرار گیرد. اجازه دهید بین شاخه‌ها فضای خالی باشد تا نور به بدن حیوان برسد اما یه این گونه هم نباشد که دائما در معرض نور شدید باشد تا دچار سوختگی شود.

زمانی که ایگوانا را به عنوان حیوان خانگی جدید به خانواده اضافه کردید، مهم است که در ابتدا یک مکان مخفی ایجاد کنید. به ایگوانا اجازه دهید تا با مکانی که درآن قرار گرفته احساس راحتی کند سپس می توانید آن فضای مخفی را از بین ببرید و حیوان را در کنار خود نگه دارید.

نور و گرما

مسلما درجه حرارت مهمترین عامل برای موفقیت در رشد و نگهداری ایگواناهای سبز است.

همانند سایر خزندگان، حفظ درجه حرارت مناسب بدن برای سوخت و ساز حیوانات ضروری است. همیشه اطمینان حاصل کنید که نور و حرارت به میزان کافی در زیستگاه ایگوانا خود دارید.

برای هضم صحیح مواد غذایی، ایگوانهای سبز باید قادر به افزایش درجه حرارت بدن خود تا 32 درجه سانتی گراد باشند. شما می توانید درجه حرارت مناسب را با قرار دادن یک لامپ خارج از محفظه ایجاد کنید و با آن محفظه را به محیطی گرم تبدیل کنید.

از چند عدد دماسنج استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که دما در همه جا یکسان است و همچنین مطمئن شوید که دما در نزدیکترین نقطه با لامپ هم هیچ وقت به 38 درجه سانتی‌گراد نرسد.

سنگ های داغ برای تولید گرما به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. ایگواناهای سبز با سنگ های گرم خوب رابطه برقرار نمی‌کنند. آنها می توانند سبب سوختگی‌های حرارتی شوند به خاطر این که بدن حیوان بیش از حد در کنار حرارت آن‌ها قرار می‌گیرد.

در حیات وحش، ایگوانهای سبز با تنظیم خود به سمت خورشید، دمای بدن خود را تنظیم می‌کنند نه اینکه خود را لابه‌لای سنگ‌ها و سطوح گرم فرو ببرند.

در حالی که بسیاری از متخصصان ایگوانا بدون استفاده از اشعه فرابنفش در نگه‌داری آن به مدت 10 سال یا حتی بیشتر موفقیت‌هایی کسب کردند اما تحقیقات جدید نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش می تواند به تولیدویتامین دیدر بدن حیوان بسیار کمک کند.

رطوبت هوا

ایگواناهای سبزاز رطوبت 70 تا 80 درصدی بسیار لذت می برند که شما می توانید با قرار دادن یک کاسه بزرگ آب آشامیدنی سالم این رطوبت ایده‌آل را ایجاد کنید.

بهتر است که یک رطوبت سنج برای اطمینان از حفظ سطح رطوبت مناسب محفظه قرار دهید.

با وجود مراقبت مناسب، تغذیه و کمی عشق ورزیدن شما باید سال‌های زیادی از داشتن ایگوانای سبز خود لذت ببرید.

منبع: پتسبوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
Main Menu x
X