بیماری های ایگوانا بیشتر شامل چه مواردی است؟

ایگوانا سبز مستعد ابتلا به انواع بیماری ها و اختلالات است، اما خبر خوب این است که به دلیل محبوبیت فراوان آن‌ها، دامپزشکان یک استاندارد نسبتا مراقبتی برای آن‌ها دارند.

 

در زیر لیست و خلاصه ای کوتاه از بیماری های ایگوانا از رایج ترین گرفته تا کمترین میزان رخ دادن وجود دارد. اگر ایگوانا شما هر گونه علائم شرح داده شده در زیررا نشان می دهد توصیه ما به شما این است که حتما با دامپزشک خود مشورت کنید.

 

اختلالات تغذیه ای و متابولیک

بیماری متابولیک استخوان (MBD) نامی است که به گروهی از شرایط پیچیده استخوان که به طور منظم در مارمولک دیده می شود، تعلق می‌گیرد. معمولا MBD ها به کمبود کلسیم در رژیم غذایی یا عدم وجود نور مناسب (نورفرابنفش) مربوط می شوند. با این حال، MBD ها می توانند به علت بیماری کلیوی و تومورهای پاراتیروئید نیز ایجاد شوند.

نشانه های MBD در ایگواناهای سبز شامل اندام های متورم و دردناک است؛ استخوانهای فک که ظاهری لاستیک مانند به خود می‌گیرند، مانع از این می‌شوند که حیوان بتواند غذا بخورد؛ و همچنین تکان‌های غیرارادی درعضلات دیده می‌شود. این حرکت عضلانی به عنوان “تتانی” شناخته می شود و نشان می دهد که حیوان در شرایط بحرانی قرار دارد یا اینکه تشنج ها ممکن است به زودی رخ دهد.

درمان های MDB شامل قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش به منظور تامین ویتامین  دی، تصحیح رژیم غذایی (فقط در موارد اولیه) و بستری شدن توام با استفاده از داروهای مناسب است.

نقرس احشایی

نقرس احشا در ایگوانا سبز یک اختلال است که ایگوانا قادر به تجزیه پروتئینی که مصرف می کند نیست یا پروتئین بیش از حد به مصرف می‌رسد که باعث می‌شود تجزیه به درستی انجام نشود.

نقرس احشا یک علت شایع مرگ در ایگواناهای سبز مسن است که دلیل عمده این بیماری این است که آن‌ها بیش از اندازه با غذای سگ یا غذای گوشتی یا غذای گربه تغذیه می‌شوند. هرگزغذای سگ یا گربه را برای ایگواناها مصرف نکنید.

نقرس ثانویه زمانی اتفاق می افتد که ایگوانا به اندازه کافی آب در اختیارش نیست و دچار خشکی می شود و قادر به پردازش سطح طبیعی پروتئین و اسید اوریک نیست. نشانه های نقرس در ایگواناهای سبز شامل التهاب وعفونت در اطراف بافت آسیب دیده می‌باشد.

اگر شما نیازهای غذایی مناسب را فراهم کنید، ایگوانای سبز شما نباید با نقرس مواجه شود. کلیه‌های به شدت آسیب دیده می تواند در نهایت به بیماری کلیوی و مرگ منجر شود.

بیماری های ایگوانا به شکل عفونی

یک سری بیماری عفونی وجود دارد که ایگوانا سبز می تواند به آن‌ها دچار شود از جمله این بیماری‌ها آبسه‌های پشت حدقه چشم، آبسه های دهان، لثه و بیماری‌های تنفسی، پوست (باکتریایی) و بیماری های قارچی.

خزندگان دارای سیستم ایمنی اولیه هستند، بنابراین اگر ایگوانا شما از یک بیماری عفونی رنج می برد، هر چه می توانید برای کمک به تحریک سیستم ایمنی آن را انجام دهید. این کمک‌ها شامل تغذیه بیشتر، هیدراتاسیون مناسب یا تنظیم عوامل محیطی می‌باشد.

اگر شما تصور می کنید که ایگوانای شما مریض یا دارای عفونت است، حتما به دنبال کمک های دامپزشکی باشید.

بیماری های ایگوانا به شکل انگلی

هر دو نوع انگل (داخلی و خارجی)، زمانی که در بدن ایگوانا سبز باشد، مشکلی ایجاد می کند. انگل های داخلی در تجزیه مواد غذایی و جذب مواد مغذی دخالت می کنند که باعث ناراحتی و آسیب رساندن به دستگاه گوارش می شوند.

مهم است که معاینات مدفوع بر روی حیوان خانگی شما انجام شود تا مشخص شود که آیا آنها با انگل در ارتباط هستند یا خیر، حتی اگر شما آنها را در مدفوع مشاهده نکنید.

انگل های داخلی شامل کرم‌ها (باریک، کرمک، قلاب‌دار، پهن)، عوامل کوکسییدی و عوامل پروتوزوئیک می باشند. حتما به دامپزشک خود برای تجویزداروهای مناسب و کسب راهنمایی مراجعه کنید.

شایع ترین انگل های خارجی بر روی بدن ایگواناهای سبز، کنه و جرب است. می توان از طریق انجماد به راحتی آن‌ها برداشته و سپس محل حضور آن‌ها را با استفاده از آنتی بیوتیک موضعی مانند نئوسپورین، درمان کنید.

جرب‌ها کمی کار مراقبت را دشوارتر می‌کنند، چون آنها بسیار سریع‌تر هستند. آلودگی های جربی سنگین بر روی بدن ایگوانهای سبز می تواند مانند نقاط سیاه و سفید تیره رنگ باشد که بر روی بدن حیوان حرکت می کنند.

هنگامی که جرب‌ها نفوذ می کنند، ایگوانا خود را در ظرف آب خود برای دوره های طولانی خیس می‌کند چون درتلاش است تا آفات را از بین ببرد. به منظور موفقیت در مراقبت از حمله جربی شما نیاز به درمان حیوان خانگی خود و همچنین تمیز کردن کامل قفس و وسایل منزل دارید.

 

منبع: پتسبوک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس