تغذیه پرنده بدون چه خوراکی هایی باید باشد؟

پرندگان حیوانات بسیار حساسی هستند و رژیم تغذیه ای آن ها باید دقت بسیار فراهم شود. در این مطلب سعی بر آن شده است که در مورد بعضی از خوراکی هایی که در تغذیه پرندگان ممنوع است توضیحاتی ارائه شود. 

شکلات و کافئین

گروه اول خوراکی‌ها که نباید از آن ها در تغذیه پرنده استفاده کرد شکلات، قهوه و سایر اقلامی هستند که حاوی کافئین هستند. هنگامی که این موارد در دستگاه گوارش انسان هضم می شوند، سمی نیستند. با این حال، وقتی که توسط یک پرنده مصرف می شود  تئوبرومین  ماده‌ای است که در شکلات وجود دارد و برای پرنده سمی است.

شکلات همچنین حاوی تئوفیلین و کافئین است. شکلات شیری کمتر از شکلات تیره سمی است. شکلات تلخ در حجم زیاد خطرناک ترین است. شکلات حاوی مقادیر بیش از حد آلکالوئید متیل سانتین است. (همچنین در قهوه، چای یافت می شود).

نتیجه خوردن آن شامل بیش فعالی، انسداد، اسهال، تشنج، تیرگی مدفوع، آریتمی قلب و مرگ است. اگرشکلات، کافئین یا چای مصرف شده باشد، بلافاصله برای گرفتن راهکار به دامپزشک خود مراجعه کنید.

اگر بلع به تازگی اتفاق افتاده است، ممکن است دامپزشک شما برای تزریق دارو برای ایجاد استفراغ یا قی اقدام کند (سعی نکنید خودتان آن را انجام دهید). داروهای دیگری هستند که می توانند از دستگاه گوارش محافظت کنند و از جذب بیشتر سموم جلوگیری کنند. علاوه بر داروها، دامپزشک شما همچنین در صورت لزوم هرگونه مراقبت های اضافی نظیر گرما، اکسیژن، مایع درمانی و ضد انقباضات را ارائه می دهد.

پیاز و سیر در رژیم تغذیه پرنده

پیاز و سیر اغلب برای اضافه کردن عطر و طعم به غذاهای ما استفاده می شود؛ با این حال، ترکیبات سولفوریک آروماتیک موجود در گروه آلومینیوم باعث ایجاد گلبول های قرمز درانسان و پستانداران می شوند. خبر خوب این است که تصور می شود که هسته ای که در گلبول های قرمز پرندگان یافت می شود، به برخی از حفاظت ها کمک می کند. اما از آنجایی که ممکن است باعث ایجاد کم خونی حاصل از پارگی گلبول‌های قرمز شود، بهتر است که هیچ گیاهی از گروهی که حاوی پیازیا سیر هستند به پرنده شما داده نشود.

اگر فکر می کنید که پرنده شما غذای حاوی پیاز یا سیر را مصرف کرده است، با دامپزشک خود تماس بگیرید. عنصر اصلی سمی در این غذاها موجب تخریب گلبول های قرمز می شود، بنابراین دامپزشک شما می تواند آزمایش خون را انجام دهد تا ببیند آیا پرنده شما کم‌خونی دارد یا خیر.

اگر یک پرنده به طور شدید کم‌خونی داشته باشد، ممکن است یک انتقال خون انجام شود. در اغلب موارد، لازم است که یک مکمل آهن و  Bکمپلکس را به یک پرنده دارای کم‌خونی اختصاص دهیم تا مواد لازم برای تولید و بلوغ گلبول های قرمز را فراهم آوریم و همچنین اطمینان حاصل کنیم که هر گونه علت دیگر کم‌خونی شناسایی می شود و اصلاح شد.

آواکادو

آواکادو مواد غذایی دیگری است که پرهیز از دادن آن به پرنده شما ضروری است. فقط برخی از انواع آووکادو ممکن است سمی باشد؛ با این حال، بهتر است از تهیه آووکادو اجتناب کنید. به نظر می رسد که برگ و پوست آن سمی باشد، اما میوه آن خودش ممکن است حاوی یک سم باشد. مشتقات اسید چرب سمی، به نام پرسین، در برگ های آوکادو و شاید در سایر نقاط گیاهی یافت شود.

اگر شما مشکوک هستید که پرنده شما هر نوع  آووکادو مصرف کرده است، بلافاصله با دامپزشک دامپزشک یا کلینیک اضطراری تماس بگیرید. دامپزشک شما پرنده شما را ارزیابی خواهد کرد و با توجه به شرایط یک طرح مناسب برای درمان را ارائه می‌کند. شایع ترین علائم در پرندگان مربوط به قلب است و اولین علامت که دامپزشک شما می تواند متوجه شود دشواری تنفس است.

نمک در تغذیه پرنده

یک پرنده می تواند از غذاهای سالم، از جمله چیپس، به مقدار کافی نمک مصرف کند تا به سمیت تبدیل شود. نسبت به اندازه آن، مصرف غذاهای شور باعث افزایش غلظت نمک در یک پرنده می شود.

سم زایی نمک منجر به افزایش تشنگی و ادرار، افسردگی، هیجان عصبی، لرزش، موقعیت گردن غیر طبیعی، ضعف و ناهنجاری هایی در حالت ایستاده و یا در حال راه رفتن می شود. اگر درمان نشود، می تواند منجر به مرگ شود.

 

منبع: پتسبوک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس