وبلاگ

جویدن اشیا توسط سگ یک رفتار غیر طبیعی و مخرب است؟

جویدن

آیا جویدن اشیا توسط سگ یک رفتار مخرب است؟ در اینجا ساده ترین پاسخ وجود دارد: فقط اگر سگ شما در حال جویدن چیز اشتباه این امر مخرب است. بنابراین به آن ها چیزی بدهید که برای جویدن مشکلی نداشته باشد.

جویدن سگ شما ممکن است فقط خانه و وسایل شما را نابود نکند. این کار می تواند خیلی خطرناک باشد، زیرا بسیاری از اشیاء  خطر خفگی دارند، باعث انسداد دستگاه گوارش می شوند یا بشکند و به تیکه های تیز تبدیل شوند که می توانند به قسمت داخلی بدن سگ شما آسیب برساند.

شما به هیچ وجه نباید که جلوی جویدن سگ خود را بطور کامل بگیرید. جویدن توله سگ بخش مهمی از روند رشد دندان است. اما  سگ های بزرگسال، اغلب برای سرگرمی و یا برای رفع خستگی مشغول جویدن می شوند. جویدن یا پاره کردن چیزها (مانند کاغذ) همچنین می تواند یک رفتار جایگزین به عنوان روشی برای آزاد کردن انرژی و رفع استرس باشد.

اطمینان از جویدن موارد مناسب به ایمن نگه داشتن آن ها و وسایل شما کمک می کند. در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید جویدن سگ خود را تغییر مسیر داده و جلوی رفتار ناخواسته آن ها را بگیرید.

سگتان را در مکانی ثابت نگه دارید

مانند هر نوع رفتاری که مایل به تغییر آن هستید، یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهید، مدیریت محیط است.

بیش تر ما با وضعیتی که سگ در خانه های ما رها است آشنا هستیم. ما یاد می گیریم که کفش را داخل کمد قرار دهیم، و هنگامی که به طور جدی حواسمان نیست، توله ها را باید در قفس قرار دهیم.

اما غالباً فراموش می کنیم که بسیاری از سگ های بالغ برای جلوگیری از پیش آمدن مشکلات به همان نوع مدیریت نیاز دارند.

به دنبال همه موارد ناایمن باشید که در دسترس سگ شما نباشد. اگر قصد دارید توله سگ خود را در خانه خود تنها بگذارید، اطمینان حاصل کنید که آنها فضای امنی برای ماندن دارند و نمی توانند اشیاء نامناسبی برای جویدن پیدا کنند.

به سگ خود اسباب بازی جویدنی بدهید

اگر سگ شما سعی در جویدن اشیا نامناسب هنگام حضور شما دارد، به سادگی رفتار را قطع کنید و آنها را به سمت یک اسباب بازی مناسب سوق دهید.

داشتن یک اسباب بازی توپر به شکل حلقه برای شما بسیار مفید خواهد بود تا در صورت لزوم بتوانید به سرعت آن را برایش فراهم کنید.

بسیاری از توله سگ ها زمان های خاصی از روز علاقه بیش تری برای جویدن دارند، بنابراین اگر متوجه این ساعت از روز شوید می توانید اسباب بازی مطمئن را به سگ بدهید تا از خطرات احتمالی این رفتار دور بمانید.

از اسپری های بد بو و مهار کننده استفاده کنید

شما می توانید توله سگ ها و سگ های بالغ را با استفاده از اصلاح رفتارهای شخصیتی از بعضی موارد دور نگه دارید، ترجیحا تغییرات در محیط زندگی مدنظر است.

به عنوان مثال، وسایل را با اسپری تلخ سیب یا سایر مهارکننده های سگ اسپری کنید تا سگ خود را در مقابل اجسام خطرناک حفظ کنید. این موارد برای سگ ها بی خطر است، اما طعم و بوی نامطبوعی می دهند که باعث کنترل رفتار آن ها می شود.

اگر برای یک بار این اجسام برای سگ ناخوشایند باشند، دیگر تصمیم می گیرد که آن رفتار را تکرار نکند.

به سگ خود ورزش دهید

ورزش برای سگ های مستعد جویدن یا سایر رفتارهای مخرب از اهمیت حیاتی برخوردار است. یک توله سگ خسته انرژی کمتری برای ایجاد مشکلات دارد.

ورزش همچنین باعث ایجاد اندورفین می شود که خاصیت آرام بخشی دارد. در واقع، این اندروفین ها هستند که با جویدن آزاد می شوند، بنابراین اگر سگ شما به اندازه کافی ورزش نمی کند، ممکن است آن ها به طور ناخودآگاه به دنبال جایگزینی اندروفین های مورد نیاز با آزاد کردن آن از طریق جویدن باشند.

اگر از این که سگتان به اندازه کافی ورزش می کند، اطمینان حاصل کردید بنابراین در مسیر کاهش بی حوصلگی ، اضطراب و رفتار توجه جویانه آن ها پیش خواهید رفت.

ملاقاتی با دامپزشک داشته باشید

گاهی اوقات، جویدن یا خراب کردن کردن اشیا می تواند نشانه مشکل جدی تر مانند اضطراب جدایی باشد. این ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که سگ ها از اینکه صاحبش آن را تنها نگذارند احساس نگرانی می کنند.

اگر به اضطراب جدایی شک دارید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که قرار ملاقات با دامپزشک خود را تعیین کنید. آن ها می توانند به شما کمک کنند تا دریابید که آیا این اضطراب جدایی است یا مسئله دیگری.

درمان اضطراب جدایی می تواند شامل تغییر در رژیم غذایی و ورزش، تمرین، دارو یا ترکیب درمانی باشد. معالجه همیشه آسان نیست و ممکن است زمانبر باشد اما پرداختن به آن می تواند به کنترل رفتارهای مخرب جویدن کمک کند.

شرایط پزشکی دیگری نیز وجود دارد که باعث می شود سگ ها مجبور به جویدن شوند. در حقیقت، پیکا شرایطی است که سگ ها نیاز به خوردن وسایل غیرغذایی را احساس می کنند و پیکا همچنین می تواند نشانه مشکلات پزشکی اساسی باشد.

به همین دلیل صحبت با دامپزشک بسیار مهم است. آن ها می توانند وضعیت سگ شما را تشخیص دهند، درمان را انجام دهند و حتی در مورد اصلاح رفتارهای ناخواسته نیز مشاوره دهند.

مهربان و صبور باشید

چند کتاب آموزش هنوز در بازار موجود است که از روش های غیر انسانی برای متوقف کردن رفتارهای مخرب مانند بستن  اطراف دهان سگ به وسیله نوار چسب یا تنبه فیزیکی حمایت می کند. نیازی به گفتن نیست، هیچ بهانه ای برای چنین اصلاحاتی وجود ندارد.

آن ها نه تنها بسیار ناعادلانه هستند بلکه بی اثر هستند. استفاده از مدیریت صحیح، به عنوان مثال، در قفس قرار دادن سگ هنگامی که تحت نظارت مستقیم شما نیستند، همراه با ورزش مناسب، اکثر قریب به اتفاق مشکلات رفتاری مخرب را کاهش می دهد.

 

 

آیا شما یک سگ در خانه دارید که به جویدن علاقه دارد؟ برای ایمن نگه داشتن سگ و وسایل خود از چه روش هایی استفاده می کنید؟ در قسمت نظرات پایین ما را آگاه کنید!

 

منبع: پتسبوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
Main Menu x
X