سالوکی Saluki

نژاد ایرانی سالوکی از جمله سگ‌های فداکاریست که حتی حاضر است جانش را برای صاحب خود فدا کند!

سالوکی از جمله قدیمی‌ترین نژادهای سگ هستند که زمانی در گذشته‌های دور، به عنوان هدیه‌ای از خداوند در نظر گرفته می‌شدند. این نژاد سگ که هم‌چون باد سریع و مانند یک مدل خوش‌فرم، دارای اندام‌های کشیده و تراشیده است، از جمله سگ‌های فدارکاریست که حتی حاضر است جانش را برای صاحب خود فدا کند. به طور خلاصه، نگهداری از سالوکی آسان، ولی تعلیم آن دشوار است. همچنین باز کردن افسار آن ممکن است خطرناک باشد و باید در مورد آن احتیاط کرد.

 

سگ سالوکی اندامی کشیده و بدنی صاف و عضلانی دارد.

 

اطلاعات بیشتر در مورد سالوکی

 ریشه  سالوکی در شن و ماسه زمانها پوشیده شده است ، اما اعتقاد بر این است که تاریخ آن به دوران باستان بر می گردد. او  به عنوان نماد ظرافت  و سرعت شناخته شده  است ، و لیاقت لقب شریف را که از سوی پرورش دهندگان عرب به او داده شده را دارد . سالوکی برای سرعت ، قدرت و استقامت پرورش می یابد ، خصوصیاتی که در بدن بلند و سر باریک و بدن صاف  و عضلانی او مشهود است.

زیبا ، اما تودار  است ، سالوکی بدون اینکه زیاد نشان دهد ، مهربان است. او خوشحال است که وفاداری خود را از طریق همراهی آرام ثابت میکند. البته سالوکی به هر کسی افتخار دوستی جان‌فشانانه‌ی را نمی‌دهد، اما کسانی که شانس دریافت این دوستی را داشتند، خیلی خوشنود و راضی هستند.

سالوکی ها به طور گسترده به خاطر ظاهر عجیب و غریب  مورد تحسین قرار می‌گیرند ، اما هر کسی برای زندگی با این شکارچی شجاع و مستقل ، مناسب نیستند . هر حرکتی ، خواه یک سنجاب ، گربه ، یا ماشین  کنترلی ، غریزه سالوکی را برای تعقیب فعال می کند و سرعت وی به 30 تا 35 مایل در ساعت رسیده است. به همین سبب، این سگ‌ها اگر افسارشان به وسیله‌ی یک فرد قدرتمند یا یک حصار محکم مهار نشود، ممکن است خود را زیر چرخ‌های یک اتومبیل به کشتن بدهند. ممکن است فکر کنید که سالوکی هایی که در روستا زندگی می کنند مشکلات کمتری دارند ، اما آنها به تعقیب و گریز و کشتن  بز ، گوزن ، روباه ، راکون ، مار ، سنجاب و گوزن معروف بودند.

برای سالم نگه داشتن یک سالوکی، ۳۰۰ تا ۴۰۰ فوت مربع از زمین‌های محصور را فراهم کنید که در آنجا بتواند به طور کامل بدود . اگر حیاط شما آنقدر بزرگ نیست ، باید به پارک محصور ، یک زمین ورزشی محصور در مدرسه یا ساحل بدون جاده مجاور دسترسی داشته باشید. به طور کلی , در صورتی که شما بتوانید با او ارتباط برقرار کنید , ، سالوکی یک همراه خوب برای دویدن است -. او همچنین یک رقیب خوب در چابکی و شکار است.. برخی سالوکی ها نیز در اطاعت و ردیابی شرکت می کنند. در داخل خانه سالوکی روی مبل یا تخت خواب نرم شما قرار می گیرد. او راحتی را دوست دارد و  برای بدن تا حدی استخوانی اش به کوسن نیاز دارد . او با استفاده از پوزه بلند و لاغر خود ، در جستجوی هر چیز خوراکی ، در آشپزخانه شما گشت و گذار می کند.

سالوکی آرام و نجیب،  بدون داشتن معاشرت و ارتباط با افراد مختلف و کسب  تجربیات جدید در طول زندگی خود خجالتی است. عموما ساکت اما هوشیار است ، او یک نگهبان خوب است ، اما یک سگ نگهبان نیست. سالوکی ها در شکار بی پروا هستند اما در غیر اینصورت پرخاشگر نیستند. آموزش یک سالوکی امکان پذیر است ، اما انتظار اطاعتی که از گلدن رتریور دارید را از آن نداشته باشید. سالوکی ها برای خود فکر می کنند ، و اگر چیز دیگری جالب تر از کاری است که شما از آنها می خواهید وجود داشته باشد،  کاملاً خوشحال می شوند که شما را نادیده بگیرند. از تکنیک های تقویت کننده مثبتی مانند دادن پاداش غذایی و تحسین استفاده کنید ، هرگز رفتار خشن کلامی و  تربیت فیزیکی انجام ندهید. سالوکیها می توانند همراهان بسیار خوبی برای کودکان بزرگ باشد ، اما برای خانه هایی با کودکان خردسال توصیه نمی شود.

آنها بردبار  هستند ، اما سالوکیسهای جوان می توانند برای کودکان کمتر از 8 سال بسیار فعال باشند ، و پوست نازک و استخوان های برجسته آنها در صورت عدم احتیاط،  کودکان را در معرض آسیب قرار می دهد. اگرچه آن‌ها بیش از حد نشان نمیدهند , اما به شدت به مردم علاقه پیدا می‌کنند و دوست ندارند برای مدت طولانی تنها بمانند . اگر وقت دارید که یک دوست فداکار دوست داشتنی داشته باشید که مانند باد بدود ، یک سالوکی را در نظر بگیرید.

 

نکات برجسته

 • سالوکی ها عاشق دویدن هستند و به ورزش منظم روزانه احتیاج دارند.
 • در مکانهایی که ایمن نیستند حتما باید  با قلاده نگهداری شوند .آنها به محرکها حساس بوده و هر چیز خزنده و محرک را بدون توجه به دستورات صاحب خود دنبال میکنند.
 • سالوکی ها یک گونه منحصر به فرد هستند ، اگرچه آن‌ها به مردم خود وفادار هستند .
 • اجتماعی شدن از سنین پایین برای جلوگیری از کمرویی این نژاد مهم است.
 • سالوکی ها برای آپارتمان ها توصیه نمی شوند. آنها نیاز به یک حیاط حصارکشی شده بزرگ دارند که بتوانند با خیال راحت بدوند.
 • حصارکشی برقی توصیه نمی شود.سرعت آنها در تعقیب کردن  طعمه آنها آنقدر قوی است که می توانند آن را پشت سر بگذارند.
 • تهیه بستر راحت برای یک سالوکی مهم است زیرا بدن  او چربی کافی برای تأمین بالشتک ندارد.
 • سالوکی ها نباید در خارج از منزل زندگی کنند. آن‌ها با همراهی انسان رشد می‌کنند و اگر به مدت طولانی تنها بمانند افسرده خواهند شد .
 • اگرچه این سگ ها می توانند همراهان آرام و نجیب برای کودکان بزرگتر باشند ، اما برای خانه هایی با فرزندان کوچک توصیه نمی شود.
 • سالوکی ها عموما سگهای ساکت هستند.
 • هنگام آموزش سالوکی ، سازگار باشید و فقط از تکنیک های تقویت کننده مثبتی مانند پاداش غذایی و تمجید استفاده کنید ، زیرا نژاد بسیار حساس است.
 • سالوکی ها مشکل پسند هستند و دوست دارند تمیز باشند. آنها فقط به برس هفتگی احتیاج دارند.
 • سالوکی ها نباید در خانه هایی که حیوانات خانگی کوچکی دارند ساکن شوند. حتی با بهترین آموزش ، یک سالوکی حیوانات خانگی کوچک را به عنوان طعمه میبیند و سعی خواهد کرد تا آنها را شکار کند.
 • سالوکی ها همراهی سایر سالوکی ها را ترجیح می دهند ، اما می توانند با سگهای دیگری که طبیعت غالب ندارند همراه شوند.
 • سالوکی ها می‌توانند بسیار سر سخت باشند .
 • هرگز یک سالوکی را از یک توله سگ فروش ، یک فروشگاه حیوانات اهلی یا یک پرورش دهنده خریداری نکنید که مجوزهای بهداشتی و یا تضمینی برای آنها ارائه ندهد. به دنبال یک پرورش دهنده معتبر باشید که سگ های پرورشی را آزمایش کند تا مطمئن شود که آنها عاری از بیماری های ژنتیکی هستند که ممکن است بر روی توله سگ ها اثر گذارد  و برای داشتن وعده های سالم پرورش یابند.

 

تاریخچه

سالوکی مدتهاست که یکی از باستانی ترین نژادها محسوب می شود، هنگامی که به عنوان تازی فارسی یا سگ شکاری غزال شناخته شد. شواهد ژنتیکی اخیر این واقعیت را تأیید می کند. دانشمندان حدس می زنند که سالوکی ها و سایر نژادهای باستانی از اولین سگ ها سرچشمه می گیرند و با صاحبان عشایری خود راهی جهان شدند. تصویر سگهایی که به سالوکیس شباهت دارند – با جسمی خاکستری مانند و مو بر روی گوش ، دم و پاها بر روی مقبره های مصر با قدمت 2100 سال قبل از میلاد ، حدود 400 سال پیش ، مشاهده می شود. حکاکی های قدیمی تر از امپراتوری سومری (7000-6،000 قبل از میلاد نشاندهنده وجود سگ هایی با شباهت چشمگیر به سالوکی ها هستند . فرعونیان با سالوکیس که اغلب با مشارکت با شاهین کار می کردند غزال ها و خرگوش ها را شکار کردند.

سگ ها بعد از مرگ غالباً از مومیایی کردن تجلیل می شدند. مسلمانان عشایری ، که عموماً از سگ ها بعنوان حیوانات نجس استفاده می کردند ، سالوکی ها را هدیه ای از جانب خداوند می دانستند و آنها را  الحور افتخارآمیز ، به معنای نجیب ، می نامیدند. سالوکی ها تنها سگهایی بودند که مجاز به خوابیدن در داخل چادرها بودند. این نژاد ممکن است نام خود را از شهر باستانی سالوک ، یمن یا شاید از شهر سلوکیه در سوریه بگیرد. نظریه دیگر نشان می دهد که این اسم ، ترجمه ای از کلمه عربی برای حلق است. سالوکی ها در خاورمیانه گسترده بودند و در ایران (ایران مدرن) ، سوریه ، مصر ، فلسطین ، آناتولی ، بین النهرین و عربستان یافت می شد.

اولین مورد مستند ورود سالوکیس به انگلیس در سال 1840 بود اما تا بعد از جنگ جهانی اول ، هنگامی که بسیاری از افسران انگلیسی از خاور میانه با آن‌ها بازگشتند ، این نژاد در بریتانیای کبیر پایه‌ریزی شد . علاقه به سالوکی برای نگه داشتن در ایالات متحده کندتر بود. کلوپ سالوکی آمریکا در سال 1927 تأسیس شد ، در همان سال این نژاد توسط باشگاه Kennel Club شناخته شد. اولین سالوکی که توسط AKC به ثبت رسیده Jinniyat Grevel در سال 1929 بود. امروز سالوکی یک گنج نادر است و در بین 155 نژاد و گونه های شناخته شده توسط AKC در رتبه 116 قرار دارد.

 

اندازه

قد سالوکی نر 23 تا 28 اینچ در حالت ایستاده است . ماده ها به طور قابل توجهی کوچکتر هستند.محدوده وزن 35 تا 70 پوند است.

 

خلق و خوی سالوکی

سالوکی یک سگ محافظ است ، اما وقف خانواده اش است. او نجیب است و همراهی آرامی دارد. او تمایل به زندگی با فرد مجرد دارد و این می تواند اضطراب جدایی را در پی داشته باشد.

در مورد غریبه ها ، سالوکی ها واهمه دارند و اگر در سنین پایین اجتماعی نباشند ، می توانند خجالتی باشند. آموزش اجتماعی بودن باید در طول زندگی ادامه یابد. آنها معمولاً با سگهای دیگر همراه می شوند ، اما سایر سالوکی ها یا سگهای شکاری دیگر را ترجیح می دهند. آنها سگهای حساس هستند و  اگر با تنش در خانه روبرو شوند تحت استرس قرار می گیرند. سالوکی ها عاشق راحتی هستند و از اینکه در تختخواب نرم باشند و به مبلمان دسترسی داشته باشند لذت می برند. مانند گربه ها ، نسبت به پاکیزگی شخصی وسواس هستند. مانند هر سگ ، سالوکی ها نیز در جوانی به اجتماعی شدن زودهنگام ( قرار گرفتن در معرض افراد مختلف ، مناظر ، صداها و تجربیات ) نیاز دارند. اجتماعی شدن به شما اطمینان می دهد که توله سالوکی شما یک سگ گرد و بزرگ است.

 

سلامتی

سالوکی یک نژاد سخت است که از بسیاری از بیماریهای ارثی ژنتیکی رنج نمی برد. مشکلات زیر ممکن است در سالوکیس مشاهده شود:

حساسیت به بیهوشی: به دلیل کمبود چربی بدن ، سگ شکاری مانند سلوکی از حساسیت به بیهوشی و برخی داروهای دیگر برخوردار است. خوشبختانه داروهای جدید موجود در این روزها دارای خواصی هستند که واکنشهای سگ شکاری به داروها را بسیار کمتر می کند. علاوه بر این ، بیشتر دامپزشکان از بیهوشی خاص و نیازهای دارویی سگ شکاری آگاه هستند ، اما اگر سالوکی خود را به دامپزشکی جدید ببرید ، تأیید این آگاهی ضرری ندارد.

همانژیوماسارکوما: این سرطان بدخیم در رگهای خونی و طحال یافت می شود.

بیماری ماهیچه قلب: این بیماری عضله قلب به دو شکل است: گشاد شده و فشار خون بالا. بیماری ماهیچه قلب گشاد DCM) ) بزرگ شدن تدریجی بطن ها ، محفظه های اصلی پمپاژ قلب است. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک باعث افزایش شدید توده عضلات قلب می شود. DCM شایعترین شکل بیماری ماهیچه قلب است و تمایل دارد تا نژادهای بزرگتر نرهای جوان تا میانسال را تحت تأثیر قرار دهد.

کم کاری تیروئید: کم کاری تیروئید یک سطح غیر طبیعی هورمون است که توسط غده تیروئید تولید می شود. نشانه خفیف بیماری ممکن است ناباروری باشد. علائم بارزتر شامل چاقی ، مشکل روانی ، افتادگی پلک ها ، سطح پایین انرژی و چرخه گرما یی نامنظم است. خز سگ درشت و شکننده می شود و شروع به ریزش می کند ، در حالی که پوست سخت و تیره می شود. کم کاری تیروئید با داروهای روزانه قابل درمان است که باید در طول زندگی سگ ادامه یابد. سگی که روزانه تحت درمان  تیروئید قرار می گیرد می تواند یک زندگی کامل و شاد داشته باشد. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید ، یک پرورش دهنده خوب پیدا کنید که برای شما مجوز سلامتی والدین توله سگ شما را نشان دهد. مجوزهای بهداشتی ثابت می کند که یک سگ مورد آزمایش قرار گرفته و از یک بیماری خاص پاک شده است. در سالوکین ، باید انتظار داشته باشید  که مجوز سلامتی را از بنیاد ارتوپدی حیواناتOFA)  ) برای بیماری های قلبی (قلب) و تیروئید مشاهده کنید. از آنجا که برخی از مشکلات بهداشتی تا زمانی که یک سگ به بلوغ کامل نرسد ، ظاهر نمی شوند ، برای سگ های کوچکتر از 2 سال مجوز سلامت صادر نمی شود. به دنبال پرورش دهنده ای باشید که تا دو یا سه سالگی سگ های خود را پرورش ندهد.

 

مراقبت از سالوکی

سالوکی ها برای زندگی آپارتمان مناسب نیستند. آنها به یک خانه با یک حیاط بزرگ و محصور احتیاج دارند که در آن بتوانند بدوند. مساحت ایده آل برای یک سالوکی 300 تا 400 فوت طول و عرض دارد. نرده ها باید حداقل  پنج تا شش پا ارتفاع داشته باشند تا یک سالوکی به راحتی از آنها پرش کند. حصارکشی الکترونیکی منایب سالوکی نخواهد بود ، و همچنین وی را از سایر حیواناتی که ممکن است وارد حیاط شما شوند ، محافظت نمی کند. هر زمان که در منطقه محصور نباشد ، سالوکی خود را بر روی قلاده نگه دارید. یک سالوکی برای شکار پرورش داده شد و دارای یک حس طعمه گیری قوی است.

اگر او هر چیزی را سریع ببیند، بدون توجه به هرگونه دستورالعمل برای آمدن یا توقف ، تا زمانی که ممکن باشد ، آن را تعقیب می کند ،. سالوکی ها سگهای خانگی هستند و برای جلوگیری از شکل گیری استخوانها، نیاز به بستر نرم و کوسن دار دارد. غذا را دور از بینی سالوكین قرار دهید. این بدان معنی است که پشت درهای بسته یا حدوداً هفت فوت قرار دهید. سالوکی ها باهوش هستند و به سرعت یاد می گیرند ، اما آنها نیز مستقل هستند و می توانند سرسخت باشند و همین امر باعث می شود آموزش یک چالش باشد. برای جلب توجه سالوکی ، جلسات آموزشی کوتاه ، سرگرم کننده و جالب برقرار کنید. اگر یک سالوکی بی حوصله شود ، او یاد نمی گیرد که بیاموزد. از تقویت های مثبت استفاده کنید ، هرگز اصلاحات لفظی یا جسمی سخت انجام ندهید.

 

تغذیه

 مقدار روزانه توصیه شده: 1.75 تا 2.75 فنجان یک غذای سگ با کیفیت بالا ، به دو وعده تقسیم می شود.

میزان غذای سگ بزرگسال شما بستگی به اندازه ، سن ، ساخت ، سوخت و ساز بدن و میزان فعالیت آن دارد. سگها دقیقاً مانند مردم هستند و همه آنها به همان مقدار غذا احتیاج ندارند. تقریباً ناگفته پیداست که یک سگ بسیار فعال به چیزی بیش از یک سگ نتبل نیاز دارد. کیفیت غذای سگ که

خریداری می کنید نیز تغییر می کند – هرچه غذای سگ بهتر باشد ، بیشتر به سمت تغذیه خواهد رفت و کمتر از آن باید در کاسه سگ غذا بگذارید.. به یاد داشته باشید که ظاهراً آنها براق به نظر می رسند ، و شما ممکن است به سختی طرح کلی دنده های آنها را در زیر پوست آنها مشاهده کنید.

 

رنگ پوشش و نظافت سالوکی

سالوکی یک پوشش بدن کوتاه و صاف و ابریشمی دارد. تمام بدن می تواند صاف باشد ، یا سالوکی می تواند دارای ضعف جزئی در پاها ، قسمت پشت ران و گاه شانه ها ، و قسمت زیرین دم باشد. گوش های بلند با موهای ابریشمی پوشیده شده است. سالوکی ها به رنگ های سفید ، خامه ای ، حنایی ، طلایی ، مایل به زرد و برنزه ، سیاه و برنزه و سه رنگ (سفید ، سیاه و برنزه) دیده می شوند. رنگدانه بینی سیاه یا کبود است. سالوکیس یک نژاد تمیز و ریزش کم مو و بدون بو است. مو ها را هفته ای مسواک بزنید تا موهای مرده از بین برود و روغنهای پوستی توزیع شود. هفته ای یک یا دو بار موها را شانه بزنید تا از هم جدا شوند یک  پارچه مرطوب به طور کلی برای تمیز نگه داشتن سالوکی کافی است ، بنابراین تنها در صورت کثیف بودن او را حمام کنید. سایر نیازهای نظافت شامل بهداشت دندان و مراقبت از ناخن است.

حداقل دو یا سه بار در هفته دندانهای سالوکی خود را مسواک بزنید تا از ایجاد ترشحات و باکتری های جلوگیری کنید. در صورت لزوم ماهی یک یا دو بار ناخن هایش را مرتب کنید. اگر می توانید صدای ناخن را روی زمین بشنوید ، آنها خیلی بلند هستند. ناخن های کوتاه،  پا را در شرایط خوبی نگه می دارند و وقتی سالوکی برای احوال پرسی با شما می پرد ، پاهای شما را نمیخراشد. هنگامی که او یک توله سگ است ، سالوکی خود را عادت دهید که مسواک زده و مورد معاینه قرار بگیرید. پنجه های او را به طور مکرر کنترل کنید – سگها به پاهای خود دست می زنند و به دهان و گوش ها نگاه می كنند. نظافت را با یک تجربه مثبت و پر از تعریف و جوایز ایجاد کنید و زمینه را برای آزمایش آسان دامپزشکی و سایر مراحل کار در هنگام بزرگسالی فراهم خواهید کرد.

 

کودکان و حیوانات خانگی

سالوکی ها می تواند همراهان بسیار خوبی برای کودکان بزرگتر باشد ، اما برای خانه هایی با کودکان خردسال توصیه نمی شود. آنها تحمل پذیر هستند ، اما سالوکیسهای جوان می توانند برای کودکان کمتر از 8 سال بسیار فعال باشند ، و پوست نازک و استخوان های برجسته آنها در صورت عدم احتیاط،  کودکان را در معرض آسیب قرار می دهد. آنها معمولاً با سگهای دیگر همراه می شوند ، اما سایر سالوکی ها یا حداقل سگهای شکاری دیگر را ترجیح می دهند. آنها سگ ها یا گربه های کوچک را در خانه خود تعقیب نخواهند کرد ، اما حیوانات دیگر ، مانند پرندگان حیوان خانگی ، موش ، خرگوش یا همستر می توانند بیش از حد وسوسه کنند.

 

منبع: پتسبوک

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

 1. Foad گفت:

  خیلی مطالبتون عالیه ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس