شیتزو shih tzu

آشنا شدن با انواع نژاد سگ شما رو در انتخاب حیوان خانگی مناسبتان کمک خواهد کرد. در این مطلب نژاد معروف شیتزو را معرفی می‌کنیم. 

معرفی

کلمه‌ی «شیتزو» به معنی شیر کوچک است، اما در مورد این نژاد سگ هیچ چیز وحشتناکی وجود ندارد. اگر به دنبال یک دوست خوب هستید که بتواند با زندگی در آپارتمان سازگاری داشته باشد، این سگ گزینه‌ی مناسبی برای شما می‌باشد.

مشخصات ظاهری شیتزو

مشخصات فیزیکی این سگ که نوع نژاد آن «همدم» می باشد به صورت زیر است:

قد: بین ۲۲.۵ تا ۲۵ سانتی‌متر
وزن: بین ۳ تا ۸ کیلوگرم
طول عمر: بین ۱۰ تا ۱۶ سال

ویژگی‌های کلیدی

  • به جهت حالت مصطحی صورت‌شان، در صورت حادثه، به راحتی دچار سکته‌ی مغزی می‌شوند.
  • از آنجایی که در برابر هوای سرد مقاوم نیستند و ریه‌های حساسی دارند، باید در داخل خانه و هوای گرم نگهداری شوند.
  • علی‌رغم رفتار مناسب آن‌ها با کودکان، برای خانواده‌هایی که کودک خردسال دارند مناسب نیستند، چون ممکن است به صورت غیر عمدی به آنها آسیب بزند.
  • خروپف یکی از ویژگی‌های متداول آن‌هاست و بعلاوه ممکن است به مشکلات دندانی دچار شوند.

 سلامتی 

در هنگام خرید این سگ و به طور کلی هر حیوان خانگی، اهمیت دادن به سلامت آن یک الزام غیر قابل چشم‌پوشی است. بنابرین حتما به این توجه داشته باشید که سگی را خریداری کنید که پرورش‌دهنده یا فروشنده، به همراه سگ، گواهی عدم سوء پیشینه‌ی سلامت برای والدین سگ و خود سگ به شما ارائه دهد. این گواهی‌ها ثابت می‌کند که تمام آزمایشات لازم بر روی سگ انجام شده است و حامل بیماری نیستند.

مراقبت

سگ شیتزو، نژاد مناسبی برای نگهداری در آپارتمان است اما باید این را در نظر داشته باشید که در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. برای فعالیت بدنی او، داشتن یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان میتواند مفید باشد.

تغذیه

توصیه می شود روزانه ۱/۲ تا ۱ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا ،به صورت دو وعده ی غذایی به او بدهید. البته مقدار غذایی که سگ شما نیاز دارد بسته به سن، ساختار بدنی، میزان فعالیت بدنی و سوخت و ساز سگ بستگی دارد.

آراستن شیتزو

شیتزو دارای موهای ابریشمی درخشانی است که معمولا در یکی از سه زوج رنگ سیاه و سفید، خاکستری و سفید و یا قرمز و سفید دیده میشوند. رنگ نوک دم سفید است و همچنین یک لکه سفید رنگ به شکل شعله روی پیشانی او وجود دارد. به منظور پیشگیری از ریزش مو باید هر روز موهای شیتزو را برس بزنید و حداقل هفته ای یکبار او را حمام دهید. همچنین هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان هایش را مسواک بزنید و لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید.

رابطه شیتزو با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

سگ شیتزو یک حیوان خانگی فوق العاده و همراه خوبی برای سگ ها و دیگر حیوانات خانگی و هم چنین کودکان است. شما باید زمانی که سگ با کودکان همراه میشود بر آنها نظارت داشته باشید؛ زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است به او نزدیک نشود. حتی اگر سگ اهلی باشد باید زمانی که با کودک همراه میشود او را ببندید. آن ها به طور کلی سگ های پرخاشگری نیستند؛ اما اگر در یک محیط باز با سگ های دیگر به خصوص سگ های کوچک هم بازی شوند، ممکن است به حالت تهاجمی در آیند. اما اگر آنها را به خوبی آموزش دهید، میتوانند با گربه ها و حیوانات خانگی دیگر سازگاری خوبی داشته  باشد.

منبع: پتسبوک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس