وبلاگ

علت خشم یا پرخاشگری گربه ها چیست؟

پرخاشگری

حیوانات هم مانند انسان ها گاهی کنترل خود را از دست داده و به شدت عصبی و به اصطلاح دچار پرخاشگری می شوند. این مورد در حیوانات خانگی هم مشاهده می شود.

آیا می دانید پرخاشگری در حیوانات به چه شکل است و چه زمانی به وجود می آید؟

پرخاشگری نشان گر یک تهدید همراه با عصبانیت است که در حیوانات ممکن است نسبت به یک انسان یا حیوان دیگر رخ دهد. پرخاشگری علل زیادی دارد و راه های مختلفی برای جلوگیری از آن وجود دارد. در این مقاله قصد داریم در خصوص پرخاشگری های گربه اطلاعاتی را در اختیار شما دوستداران حیوانات قرار دهیم.

 

دلایل پرخاشگری گربه

همان طور که گفتیم پرخاشگری و عصبانیت گربه ها بی دلیل نبوده و ممکن است علل گوناگونی داشته باشد.

برای مثال گربه ها در دفاع از خود و یا محافظت از خانواده و فرزندان خود در برابر آزاردهندگان دست به پرخاشگری می زنند. این مثال بارز ترین علت عصبانیت در گربه ها به شمار می رود.

گربه ها در مقابل افرادی که قصد اذیت و آزارشان را دارند هم پرخاشگری خواهند کرد. این حیوانات نسبت به قلمرو و سرزمین خود نیز حساسیت زیادی دارند و در دفاع از آن و هرگونه تهدید دیگری نیز عصبی و پرخاشگر خواهند شد.

البته بهتر است بدانید پرخاشگری گربه ها در برخی مواقع علل پزشکی دارند و از بعضی بیماری ها ناشی می شوند. بیماری هایی از قبیل پرکاری تیروئید، هاری، بیماری های دهان و دندان، آبسه، صرع و توکسوپلاسموز از جمله دلایل پرخاشگری در گربه ها می توانند باشند.

پس بهتر است به دامپزشک مخصوص حیوان خود مراجعه کرده و ازمایشات لازم مبنی بر داشتن مشکل را انجام داد تا سلامتی گربه خود اطمینان حاصل بفرمایید.

 

پرخاشگری در گربه ها به چه صورت است؟

شاید از نظر بسیاری افراد پرخاشگری گربه ها مسئله خیلی مهمی نباشد و به دلیل جثه کوچکتر گربه نسبت به حیواناتی از قبیل سگ و گرگ، زیاد جدی گرفته نشود ولی بهتر است بدانید گربه ها هنگام خشم دارای 5 سلاح دندان ها و پنجه های دست و پا بوده و می توانند خطرناک باشند.

این در حالی است که سگ ها با اینکه خشن تراز گربه ها به نظر می رسند تنها سلاحشان دهان و گاز گرفتن است. گربه ها می توانند با ایجاد خراش در انسان باعث آلودگی و ایجاد تب خراش گربه شوند.

درگیری و جنگ و دعوا بین گربه ها باعث مرگ شان نمی شود ولی عفونت هایی همراه با هزینه هنگفتی را به دنبال خواهد داشت. پس همواره مراقب گربه های پرخاشگر باشید.

 

سوالی که پیش می آید این است که؛ چگونه مراقب گربه های پرخاشگر باشیم؟

برای مراقبت از گربه های پرخاشگر و در کل حیوانات خانگی گوناگون باید با زبان بدن حیوان آشنایی کافی داشته باشید.

دانستن زبان بدن گربه به شما کمک خواهد کرد بدون دردسر منظور گربه خود را متوجه شده و از خشم و پرخاشگری او جلوگیری کنید. زبان بدن در حیوانات نقش بسیار مهمی دارد و بهترین راه برای برقراری ارتباط بین انسان و حیوان است. همچنین با آگاهی از این موضوع، احساسات و علت رفتارهای گربه (مخصوصا علت خشم و پرخاشگری ) را نیز به خوبی درک می کنید و به راحتی مشکلات موجود ان را حل خواهید کرد. به طور معمول گربه ها برای رساندن منظور خود از دم و گوش های خود استفاده می کنند.

 

انواع پرخاشگری و تهدید

پرخاشگری در گربه ها معمولا دو نوع است. نوع اول آن به صورت تهدید آمیز و یا دفاعی بوده و نوع دوم آن حالت تهاجمی دارد. رفتار تهدید آمیز و دفاعی که اغلب جنبه محافظتی دارد.

در حالت تهاجمی نیز گربه تلاش می کند خود را بزرگتر، قوی تر و ترسناک تر از آنچه که هست نشان دهد. بهتر است در این حالات به گربه خود دست نزده و سر به سرش نگذارید. اگر نمی توانید گربه را آرام کنید صبر کنید بعد از رفع عصبانیت مشکل را حل کنید. بهتر است تنبیهی برای این کارشان در نظر بگیرید.

 

آغوش، نوازش و محبت

نکته ی دیگری که مطرح است نوازش ها و مهربانی هایی است که حیوان تان در برابر آن تمایلی از خود نشان نمی دهد. برخی گربه ها نوازش کردن و یا در آغوش گرفتن و یا یکی از این دو مورد را نمی پسندند و در صورت چنین رفتارهایی خشم و پرخاشگری خود را بروز می دهند، آن ها با این کار می خواهند به شما بفهمانند که از این کار لذتی نمی برند و بهتر است انجام ندهید. احساس نا امنی در گربه ها نیز باعث بروز رفتارهای خشن از سوی گربه خواهد شد.

 

مراجعه و مشورت با دامپزشک

اگر تعداد دفعات پرخاشگری در گربه تان بیش از حد معقول بود و یا معمولا بی دلیل شکل گرفت اصلا نگران نباشید با دامپزشک گربه مشورت کرده و برای درمان آن اقدام کنید.

عواملی مثل ناهنجاری های تیروییدی و و وجود اختلال در عملکر کلیه ها یا سیستم عصبی گربه هم می تواند از دلایل پرخاشگری های بی دلیل گربه باشند.

شاید لازم باشد رژیم غذایی و روش نگهداری  و سبک زندگی گربه تان را تغییر دهید تا به مرور زمان بهبودی به طور کامل حاصل شود.

به طور کلی تشخیص علت پرخاشگری در گربه ها به سادگی نبوده و راه و رسم درمان آن پیچیدگی های خاص خود را دارد. در صورتی که تشخیص و درمان به درستی صورت نپذیرد، ممکن است نه تنها درمان نشود بلکه تاثیر عکس گذاشته و وضعیت را از این که هست وخیم تر کند.

بهترین راه مراجعه به دامپزشک مجرب و رفتارشناس حاذق است. زندگی با گربه پرخاشگر سختیها و خطرات خاص خود را به دنبال دارد س هرچه سریع تر به درمان این نوع گربه اقدام کنید.

 

منبع: پتسبوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آواتار موبایل
Main Menu x