وبلاگ

علت فرار کردن سگ از خانه چیست؟

فرار سگ

شاید شما هم تجربه گم شدن و یا ناپدید شدن ناگهانی سگ خود را داشته باشید. به نظر شما این ناپدید شدن اتفاقی است و یا سگ خود اقدام به فرار از خانه کرده است؟ آیا این اتفاق طبیعی است؟ چه عواملی در بروز این اتفاق نقش دارند؟ برای جلوگیری از آن چه باید کرد؟

در این مقاله قصد داریم به این موارد بپردازیم و شما را تا حدودی با علل فرار کردن سگ از خانه آشنا کنیم.

چرا سگ ها خانه را ترک کرده و از محل زندگی خود فرار می کنند؟

دلایل زیادی می تواند در تصمیم سگ ها برای ترک خانه، دخیل و تاثیرگذار باشد. در ادامه به توضیح برخی از این عوامل می پردازیم؛

1. ترس و واهمه

ترس یکی از علل فرار سگ از محل زندگی خود است. سگ ها هم مانند انسان ها ممکن است از بعضی چیزاها ترس داشته باشند. ترس از جمعیت زیاد و ناآشنا، ترس از صداهای بلندی همچون رعد و برق، شلیک گلوله و تیراندازی، ترس از آتش و آتش بازی و… از جمله ترس هایی است که ممکن است باعث فرار سگ از خانه شود. پس به طور کلی سگ ها از صداهای خیلی بلند و اماکن شلوغ و پرجمعیت واهمه دارند.

2. استرس و اضطراب

استرس یکی دیگر از عواملی است که منجر به فرار سگ های خانگی از خانه می شود. استرس می تواند ناشی از ترس از جدایی باشد. وقتی به مدت طولانی سگ خود را در خانه رها کنید ممکن است این فکر به سراغش بیاید که شما او را ترک کرده اید و او نیز به قصد پیدا کردن شما، خانه را ترک کند.

3. شکار کردن

همه حیوانات تمایل به شکار دارند و همواره به دنبال راهی برای شکار کردن و به دام انداختن حیوانات کم توان تر از خود هستند. سگ های خانگی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اشتیاق برای شکار در سگ ها در فصل های سرد سال بیشتر از سایر فصول است.

4. تولید مثل و جفت گیری

تلاش برای جفت گیری و تولید مثل هم می تواند یکی دیگر از علل فرار از خانه توسط سگ خانگی شما باشد. علت توصیه اکید برای عقیم سازی حیوانات خانگی به همین دلیل است. سگ های نر بیشتر از نوع ماده به این منظور فرار از خانه را تجربه می کنند.

5. خستگی و افسردگی

همان طور که می دانید سگ ها و به طور کلی حیوانات هم مانند انسان ها علاوه بر بیماری های جسمی که ممکن است به آن مبتلا شوند، درگیر بیماری های روحی مثل افسردگی نیز می شوند. افسردگی یکی دیگر علل شایع برای فرار سگ ها از خانه است. برای جلوگیری از افسردگی در سگ ها می توانید وقت زیادی را برای بازی و سرگرمی با آن ها اختصاص دهید تا حیوان خانگی شادی داشته باشید.

6. محیط نا آشنا و احساس غریبگی

سگ ها حیوانات وفاداری بوده و همیشه نقش یک دوست باگذشت را به خوبی برای صاحب خود ایفا می کنند. با این وجود این احساس نزدیکی و دوستانه فقط به محیطی که با افراد آن آشنا هستند محدود می شود و رابطه خوبی با افراد غریبه ندارند. تمایل به فرار در سگ هایی که دچار کمبود توجه شوند و با افراد محیط آشنایی نداشته باشند بیشتر از سگ های دیگر است.

چه سگ هایی در خطر فرار و گم شدن هستند؟

تمایل به فرار در سگ هایی که در فضای باز از آن ها نگهداری و مراقبت شود به دلیل داشتن آزادی محیطی بیشتر از سایر سگ ها است. البته علاوه بر فرار کردن، گم شدن نیز در سگ های متعلق به فضای باز بیشتر است.

برای جلوگیری از فرار کردن سگ ها چه باید کرد؟

  • محبت و توجه

رعایت کردن برخی نکات برای پیش گیری از گم شدن و فرار سگ های خانگی تاثیرگذار خواهد بود.  بهترین و موثر ترین راه برای این کار محبت و توجه کافی به حیوان خانگی خود است.باید بدانید که حیوان خانگی تان همانند فرزندتان است و علاوه بر نیازهای مادی مثل غذا، نیاز به مهر  و محبت دارد. اگر این مورد را رعایت کنید تا حد زیادی مانع فرار سگ خانگی خود خواهید شد.

البته نکته ای که مطرح است و باید به آن توجه کرد این است که محبت کردن به سگ به تنهایی کافی نبوده و عوامل دیگری نیز برای جلوگیری از فرار سگ وجود دارند.

  • جلوگیری از ترس

همان طور که در بالا هم گفتیم ترس یکی از علل مهم فرار سگ ها از خانه هستند. بهتر است همواره سگ خود را ایمن نگه دارید و در صورت بروز رعد و برق یا صداهای بلند و ناهنجار سگ خود را دعوت به آرامش کنید و به نوعی مانع شنیدن صداهای بلند توسط سگ شوید.

  • عقیم سازی

عقیم کردن سگ در به تعادل رساندن افزایش بی رویه جمعیت سگ ها و راه دیگری برای جلوگیری کردن از ترک خانه کردن سگ ها می باشد.

  • نگهداری در فضای بسته

مراقبت و نگهداری از سگ ها در یک فضای بسته و به نوعی عادت دادن آن به محیط داخلی در پیش گیری کردن از فرار سگ و گم شدنش تاثیر بسزایی خواهد داشت. همین طور سگ هایی که کمتر در محیط آزاد زندگی می کنند از بیماری های ویروسی و واگیردار نیز در امان خواهند بود. البته توجه به بازی و سرگرمی در این سگ ها برای جلوگیری از ابتلا به افسردگی از نکات حائز اهمیتی است که نباید به هیچ عنوان نادیده گرفته شود.

چاره چیست؟ چه باید کرد؟

اما مسئله ای که وجود دارد این است که هرچقدر شما بیشتر مراقب حیوان خانگی خود باشید باز هم ممکن است سهوا و یا عمدا سگ شما خانه را ترک کرده و یا فرار کند. جای هیچ گونه نگرانی نیست شما می توانید با وصل کردن انواع مکان نما و ردیاب به سگ از این اتفاق جلوگیری کرده باشید.

سگ ها برخلاف گربه ها حافظه جغرافیایی ضعیفی دارند و توانایی برگشت به خانه را نخواهند داشت مگر اینکه با استفاده از ردیاب اقدام به پیدا کردن سگ خانگی خود کرده باشید.

منبع: پتسبوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آواتار موبایل
Main Menu x