پکینیز Pekingese

پتسبوک – پکینیز یکی از قدیمی ترینهای نژاد سگ هاست شاید با کودکان خیلی مهربون نباشد اما مناسب نگهداری در آپارتمان به عنوان سگ خانگی هست.

پکینیز سگ هایی بودند که قرن ها پرورش داده می شدند تا همراهان خانواده های بزرگ امپریالیستی چین باشند.امروزه آنها هنوز هم همراهان این خانواده ها هستند و به عنوان سگ هایی معروفند که با کسانی که نسبت به آن ها احترام و ظرافت نشان می دهند،با خوش اخلاقی رفتار میکنند.

این نژاد بسیار باهوش است.او با چشمان نرم و قهوه ای دور گرد و یالی از موهای صاف و دنباله ای بلند که به راحتی بر پشت خود حمل می کند،با غرور و آگاهی کامل به شخصیت و اهمیت نژادش(به عنوان یک نژاد مورد علاقه امپراتوری) رفتار میکند.

با خانواده و آشنایان خود به خوبی رفتار می کند اما درمقابل غریبه ها پارس می کند.این ویژگی او را به نگهبانی عالی تبدیل میکند.

بنابراین یک ایده خوب در اوایل تربیت این است که یاد بگیرد که چه موقع متوقف شود.شجاع است وگاه تا حدی احمق؛و در صورت لزوم از شما دفاع می کند.

نکات برجسته

به دلیل بینی های کوتاه ، با صدای بلند صدای خروپف می کنند.

چروك زيادي در صورت دارند که می تواند باعث ایجاد درماتیت پوستی،  تحریکات پوستی و عفونت شود. چین ها باید تمیز و خشک نگه داشته شوند.

در صورت اضافه وزن ، تمایل به افزایش وزن دارند.

یک پکینیز فقط برای اثبات اهمیتش به صاحب خود اعتصاب غذا خواهد کرد.

 تمایل زیادی به پارس کردن دارد.

پرورش این نژاد می تواند مشکل باشد.

به دلیل پوشش فراوان بدن و بینی های کوتاه،گرما را تحمل نمی کنند.

(( برای به دست آوردن سگ سالم ، هرگز یک توله سگ را از یک پرورش دهنده غیر مسئول یا فروشگاه حیوان خانگی خریداری نکنید. به دنبال یک پرورش دهنده معتبر باشید که سگ های پرورشی خود را آزمایش کند تا از وجود بیماری های ژنتیکی که ممکن است بر روی توله سگ ها منتقل شوند،اطمینان حاصل کند.))

تاریخچه پکینیز

طبق یک افسانه چینی ، شیری عاشق یک مارموست( نوعی میمون) شد. برای ازدواج با عشقش ، شیر از بودا خواست تا اندازه او را کاهش دهد،اما بگذارد قلب و شخصیت ​​بزرگ خود را حفظ كند.بودا رضایت داد و از پیوند این دو،سگ های فولین (سگی شبیه شیرهای چین) به وجود آمد.

شاید به این شکل نباشد که پکینیز به وجود آمد اما این یک داستان جالب است.

این نژاد باستانی است و شواهد  DNA آن را به عنوان یکی از قدیمی ترین نژادهای سگ تایید می کنند.اعتقاد بر این است که پِکینیز ها تا 2000سال در چین وجود داشته اند و با نام پایتخت چین(پکن کنونی)،همراهان شاهزاده ها و اعضای خاندان امپراتوری بودند.

امروز این نژاد در بین 155 نژاد و گونه های ثبت شده توسط AKC در رتبه 49 ام قرار دارد.

اندازه پکینیز

پکینیز باوجود جثه قابل انعطاف؛ عضلانی و بسیار سنگین است.او از شانه 6 تا 9 اینچ قد دارد و وزن آن 7 تا 14 پوند است.

خلق و خو 

اخلاق و رفتار این نژاد تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله وراثت،آموزش و جامعه پذیری قرار می گیرد. توله سگ ها خوش اخلاق،کنجکاو و بازیگوش هستند،مایلند به مردم نزدیک شوند و به آنها بچسبند.

مانند هر سگ، پکینیز نیز در جوانی به اجتماعی شدن (قرار گرفتن در معرض افراد مختلف،مناظر،صداها و تجربیات) نیاز دارد.ثبت نام وی در کلاس های مهدکودک توله سگ ها یک شروع عالیست.بردن وی به پارک های شلوغ،فروشگاه هایی که به سگ ها اجازه ورود می دهند و ملاقات با همسایگان در اوقات فراغتتان نیز به او کمک می کند تا مهارت های اجتماعی خود را ارتقا دهد.

سلامتی

مشکلات و بیماری هایی که آگاهی از آن ها در این نژاد مهم است:

پاتلار لوکس (Patellar Luxation):که به اصطلاح همان دررفتگی کشکک زانو است.

سندرم براکیسهال (Brachycephalic Syndrome): نام کامل این بیماری سندرم انسداد مجاری هوایی براکی فلفلی (BAOS) است. این سگ ها از زمان تولد با تنفس مشکل دارند.

آب مروارید (Cataracts): مشکل بینایی در سگ که چشم از نظر ظاهری حالت ابری خواهد داشت. آب مروارید معمولاً در سنین پیری اتفاق می افتد و بعضی اوقات برای بهبود بینایی سگ قابل جراحی است.

شکاف کام (Cleft Palate): توله سگ ها می توانند با کام شکافدار به دنیا بیایند یا یک شکاف کام ممکن است در اثر آسیب دیدگی ایجاد شود. اما بسیاری از توله سگ ها که با کام شکاف متولد می شوند زنده نمی مانند یا توسط پرورش دهنده تغذیه می شوند. تنها روش درمانی برای ایجاد شکاف کام جراحی برای بستن سوراخ است ، اگرچه همه سگ های دارای شکاف کام نیاز به عمل جراحی ندارند. دریافت یک تشخیص و توصیه درمانی از دامپزشک بسیار مهم است.

نهان بیضگی (Cryptorchidism): شرایطی است که در آن یک یا هر دو بیضه روی سگ پایین نمی آیند و در سگ های کوچک شایع است.

انتروپیون (Entropion): برگشت پلک به داخل.

درماتیت پوستی (Fold Dermatitis): عفونت ناشی از چین خوردگی در پوست.

بیماری دریچه میترال (Mitral Valve Disease): پمپاژ ناقص خون در قلب.

بیماری دیسک بین مهره ای (Intervertebral Disk Disease): باعث درد گردن یا کمر می شود، یا می تواند شدید باشد و باعث از بین رفتن احساس، فلجی و عدم کنترل روده یا مثانه شود. آسیب های وارد شده به وسیله فشرده سازی ستون فقرات ممکن است غیر قابل برگشت باشد.

مراقبت

پکینیز ها سگ های آپارتمانی خوبی هستند. آن ها دویدن را دوست دارند اما به یک منطقه امن نیاز دارند؛ زیرا آن ها کاوش می کنند و ممکن است سرگردان شوند. از رفتن برای پیاده روی قدردانی می کند.درصورت قرار گرفتن آن ها در اطراف خانه، به خصوص با یک سگ دیگر، فرار خواهند کرد. با وجود پوشش خارجی زیاد، پکینیز در خانه مهیج است و نباید در فضای بیرون زندگی کند. بینی های کوتاه آنها باعث می شود آنها نسبت به گرما حساس باشند،بنابراین آنها نیاز به زندگی در یک محیط مطبوع دارند.

تغذیه

مقدار توصیه شده روزانه: 1/2 تا 1 فنجان غذای خشک با کیفیت بالا در روز که به دو وعده تقسیم می شود.

توجه: میزان غذای موردنیاز سگ بزرگسال شما به جثه،سن،میزان سوخت و ساز و میزان فعالیت وی بستگی دارد.سگ ها دقیقاً مانند انسان ها هستند و همه آن ها به یک مقدار ثابت غذا احتیاج ندارند.

او هنگام چاق شدن احساس سنگینی می کند و نباید چاق باشد. با اندازه گیری میزان کالری غذایی و  کنترل تغذیه برای دوبار در روز به جای حذف غذا وزنش را در حالت مناسب حفظ كنید. اگر مطمئن نیستید که وی اضافه وزن دارد، تست دستی را انجام دهید. دستان خود را روی پشت او و شست ها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید و با انگشتان دست به سمت پایین،شما باید بتوانید بدون فشار دادن سخت،دنده های او را حس کنید اما نبینید. اگر نتوانید، او به غذای کمتر و ورزش بیشتری نیاز دارد.

آراستن

می توانید بصورت هفتگی موهای پکینیز خود را با یک برس کوچک (به سمت پایین) شانه کنید. قبل از شانه زدن، موهایش را به آرامی با آب خیس کنید تا از ریزش مو جلوگیری شود. مناطقی مثل روی پاها،گوش ها و دم به راحتی درهم می شوند،بنابراین روزانه آنها را شانه کنید. صورت و اطراف چشم را روزانه با یک توپ پنبه ای مرطوب تمیز کنید تا از بروز مشکلات پوستی در ناحیه جلوگیری کنید. برای جلوگیری از عفونت،چین های پوستی را تمیز و خشک نگه دارید.

رابطه پکینیز با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

پکینیز برای خانواده هایی که کودک نوپایی دارند و ممکن است تقریباً بدون معنا با او رفتار کنند،گزینه مناسبی نیست. چنگ زدن و اذیت شدن را تحمل نکرده و از دفاع از خود دریغ نخواهد کرد.

همیشه به کودکان روش نزدیکی و لمس کردن سگ ها را یاد دهید و همیشه بر تعامل بین سگ ها و خردسالان نظارت کنید تا از هرگونه گاز گرفتن یا گوش یا دم کشیدن جلوگیری شود. به فرزند خود بیاموزید که هرگز در حالی که سگ خواب است یا غذا میخورد به هیچ سگی نزدیک نشود و سعی نکند غذای سگ را از بین ببرد. هیچ سگی را هرگز نباید تحت نظارت کودک نگه داشت.

پکینیز ها نژاد خود را ترجیح می دهند اما با جامعه پذيري زودهنگام مي توانند ياد بگيرند با ساير سگ ها (و گربه ها) همراه شوند و حتي ممكن است بر سگ هايي كه 20 برابر اندازه آنها هستند حكومت كنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس