چرا تمیز کردن و مسواک زدن دندان های سگ بسیار مهم است؟

بیماری دندانی یک مشکل شایع در حیوانات خانگی ماست و می تواند منجر به انواع مشکلات سلامتی شود. تخمین زده می شود که 80 درصد سگ های بالای 3 سال از نوعی بیماری پریودنتال رنج می برند.

 

هر وقت سگ مبتلا به بیماری پریودنتال می شود، باکتری ها در جریان خون قرار می گیرند که به کلیه ها، کبد و قلب وارد می شوند و باعث آسیب و بیماری می شوند. علاوه بر این، دندان های شکسته، ضایعات تحریک کننده و آبسه های ریشه دندان دردناک هستند و می توانند به عنوان منبع مداوم ایجاد ناراحتی برای سگ شما عمل کنند.

در اینجا چند قدم برای کمک به حفظ سلامت دندان سگتان گفته می شود که می توانید از آن ها استفاده کنید.

شروع به مسواک زدن دندان های سگ خود کنید

هنوز هم جزئی از پروتکل معمول نظافت است که دندان های حیوان خانگی خود را مسواک بزنید. توله سگ ها را با احساس عجیب مسواک زدن دندان هایشان عادت دهید، بنابراین یاد می گیرند از هیچ چیزی نباید ترسید.

این همچنین یک روش عالی برای گذراندن زمان با سگتان است در حالی که سلامت او را بهبود می بخشد. با این حال، اگر شما و سگ بزرگتان هنوز مساله مسواک زدن را حل نکردید ناامید نشوید زودتر شروع به انجام این کار کنید.

مسواک زدن سگ را به یک کار معمولی تبدیل کنید

به صورت روزانه باشد بهتر است، اما این هدف برای چند بار در هفته ممکن نیست. مسواک زدن را هر روز در یک زمان و مکان مشخص انجام دهید و آن را سرگرم کننده کنید. به این ترتیب سگ شما آن را سخت و طاقت فرسا نمی داند. او حتی ممکن است شروع به یادآوری کند وقت آن است که دندانش را مسواک کنید.

بدون در نظر گرفتن سن سگ مراحل را به همان شکلی که در کودکی انجام می شود شروع کنید.  به سگتان اجازه دهید خمیردندان طعم دار مخصوصاً برای حیوانات خانگی روی انگشت یا مسواک را لیسیده و سپس چند دندان را مسواک بزنید. (توجه داشته باشید هرگز از خمیردندان انسان استفاده نکنید، زیرا در صورت مصرف بیش از حد می تواند برای حیوان خانگی شما سمی باشد).

وقتی مسواک زدن به پایان رسید، از  تشویقی به عنوان پاداش تحمل تجربه استفاده کنید. با گذشت زمان و تمرین، سگ شما سرانجام به شما اجازه می دهد کل دهانش را مسواک بزنید. با این حال، این نکته را بخاطر بسپارید که فقط باید سطح خارجی دندان سگ را مسواک بزنید. زبان سطوح داخلی را تمیز نگه می دارد.

از محصولاتی با مهر تایید دامپزشکی استفاده کنید

محصولات زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند تا روال مسواک زدن سگ خود را مانند معالجه، جویدن و شستشوی دهان و دندان انجام دهید. در تمام محصولات بهداشت دهان و دندان از جمله خمیردندان سگ، به دنبال تاییدیه دامپزشک باشید. این نشان می دهد که شورای بهداشت دهان و دندان دامپزشکی تأیید کرده است که محصول هنگام استفاده در کاهش پلاک و جرم دندان موثر خواهد بود.

از غذای سگ مخصوص دندان بین مسواک زدن استفاده کنید

رژیم های غذایی تهیه شده برای پرداختن به سلامت دندان گزینه خوبی برای کنترل پلاک و جرم بین تمیز کردن دندان سگ و گربه است. این محصولات بزرگتر از یک نوک انگشت معمولی هستند و دارای بافت فیبری هستند که مانند اسفنج های کوچک عمل می کنند تا به دور دندان ها بچرخد و به از بین بردن توده باکتری که می تواند باعث بیماری لثه و دندان شود، کمک می کند.

با این حال، در مورد تغییر رژیم غذایی با دامپزشک خود صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که شما یک غذای سگ را انتخاب می کنید که کامل و متعادل باشد تا تمام مواد مغذی لازم مورد نیاز سگ شما را شامل شود.

برنامه های معاینه منظم دندانپزشکی با دامپزشک خود را برنامه ریزی کنید

برای ارزیابی وضعیت کلی سلامتی حیوان خانگی شما باید هر ساله یک آزمایش سالانه را برای سگ خود انجام دهید. در طی این بازدید می توانید در مورد هرگونه نگرانی صحبت کرده و مشخص کنید که آیا سگ شما به تمیز کردن دندان احتیاج دارد یا خیر.

درست مانند انسان، حتی با مسواک زدن روزانه حیوانات خانگی ما در بعضی از مواقع به تمیز کردن کامل دندان ها نیاز خواهد داشت. به جای انتظار برای بروز مشکل، بهتر است در صورت وجود مشکل خفیف لثه و جرم گرفتن، تمیز کردن دندان سگ را انجام دهید. این باعث حفظ سلامتی دندان ها می شود و از بروز مشکل جلوگیری می کند که به نوبه خود به شما در صرفه جویی در پول و سالم نگه داشتن حیوان خانگی کمک می کند!

 

منبع: پتسبوک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس