چیواوا chihuahua

چیواوا بهترین نژاد شناخته شده به عنوان کوچکترین نژاد سگ در جهان است. این نژاد نسبت به صاحب خود بسیار وفادار است و اخیرا هم به نماد محبوب فرهنگی در آمریکا تبدیل شده است.

تاریخچه چیواوا

تاریخچه چیواوا کاملا بحث برانگیز است. بر طبق یک نظریه، در ابتدا در چین پرورش یافته و سپس توسط تاجران اسپانیایی به آمریکا منتقل شد که در آن جا با سگ‌های بومی کوچک ادغام شده است و از نژادهای شناخته شده اولیه در آمریکا به شمار می‌آید.

اما دیگران بر این باورند که خاستگاه این نژاد آمریکای جنوبی و مرکزی است و از یک سگ کوچک و بی سر و صدا به نام تچیچی که بعدها در آیین‌های مذهبی قربانی می‌شد، گرفته شده است. اعتقاد بر این بود که این سگ قرمز کوچک پس از مرگ روح را به عالم اموات هدایت می‌کند. بنابراین، تمام خانواده‌ها این سگ را نگه می‌داشتند و آن را با اعضای مرحوم خانواده دفن می‌کردند. نام این نژاد از ایالت چیواوا در مکزیک نشعت گرفته است و از آنجا به سراسر دنیا برده شده است. چیواوا برای اولین بار در قرن 19 به اروپا راه یافت.

ویژگی‌های ظاهری

نسبت به جثه، سری بزرگ دارد. پوزه‌ای کوچک و چشمانی درشت و گرد دارد. در دو نوع موبلند و بی‌مو وجود دارد. موهای این نژاد می تواند بلند، نرم، صاف، براق و تا حدودی موج دار باشد. گوشهایش را معمولا به سمت بالا نگه می‌دارد. بدن بی نظیرش فشرده و کوچک است، گرچه طول بدن نسبت به قد آن‌ها کمی زیاد است. دم داسی شکل دارد. چیواوا از نظرهوشیاری، زیرکی، رفتار، چهره و تحرک شباهتی به تریرها دارد. در رنگ‌های سیاه، سفید، قرمز، نقره‌ای و یا در الگوهای متنوعی از این رنگ‌ها دیده می‌شود.

چیواوا

چیواوا

طول عمر

طول عمر آن به طور متوسط 14 تا 18 سال است.

خلق و خو چیواوا

نژاد سگ چیواوا به خاطر خلق و خوی متنوعش شناخته شده است. به عنوان مثال، در حالی که در مقابل غریبه‌ها نقش محافظ را ایفا می‌کند، اما نسبت به حیوانات خانگی و دیگر سگ‌های خانگی رابطه‌ای نسبتا دوستانه برقرار ‌می‌کند. این سگ ممکن است که سعی کند به عنوان محافظ عمل کند، اما این جسارت آن به طور معمول بیشتر با پارس کردن نشان داده می‌شود و بنابراین نمی‌توان آن را به عنوان یک سگ نگهبان دانست. با این حال، این سگ جسور به خصوص به خاطر احترام گذاشتن بیش از اندازه‌ به صاحبش در میان دوست‌داران سگ‌های عروسکی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

مراقبت

به طور کلی سگی است که داخل منزل نگهداری می‌شود، آن‌ها سرما را دوست ندارند و ترجیح می دهند در مناطق گرم‌تر زندگی کنند. برای موهایشان مراقبت حداقلی می‌خواهند حتی آن‌هایی که موی بلند دارند دو یا سه بار در هفته شانه کردن کافی است. نظافت گوش‌ها و همچنین کوتاه کردن ناخن‌ها باید مرتبا انجام شود. نیازهای ورزشی چیواوا را می توان به سادگی با راه رفتن و دویدن در اطراف خانه برطرف کرد. البته نباید فراموش کرد که آن‌ها عاشق کاوش و کنجکاوی در محیط اطراف خود در هنگام پیاده‌روی هستند.

 سلامتی

از بعضی از بیماری‌های جزئی مانند کراتوکونژکتیویت (خشک شدن چشم)، گلوکوم، هیپوگلیسمی، تنگی نفس (به علت داشتن پوزه کوچک مدام ممکن است خس خس کند)، در رفتگی کشکک پا و هیدروسفالی رنج می برند. در هنگام تولد سر بزرگ و بسیار نرمی دارد که بسیار حساس است و با کوچکترین ضربه ممکن است آسیب ببیند.

 منبع: پتسبوک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس