کوموندور komondor

ظاهر جالب آن باعث می‌شود شما فکر کنید که یک تی است برای تمیز کردن کف زمین، اما نژاد کوموندر میراثی جالب از اجداد خود که به عنوان سگ محافظ بودند در مجارستان دارد. کوموندور هنوز هم به صورت غریزی به عنوان نگهبان عمل می‌کند و از زندگی و خانواده‌اش محافظت می‌کند.

تاریخچه کوموندور

محققان براین باورند که تاریخچه نژاد کوموندور به قرن شانزدهم میلادی برمی‌گردد، اما به نظر می‌آید که پیشینه نگهداری از این نژاد به سالیان دورتر می‌رسد جایی که از کوموندور به عنوان سگ نگهبان گله در سرزمین مادری‌اش یعنی مجارستان، استفاده می‌شده است.
عده‌ای از دانشمندان عقیده دارند که نژاد کوموندور از نژاد اوچارکای روسی بجود آمده است.

قد و وزن 

جنس نر در این نژاد قدی در حدود 70 تا 75 سانتی و جنس ماده قدی حدود 65 تا 70 سانتی‌متر دارد. وزن در جنس نر 50 تا 60 و در جنس ماده 40 تا 50 کیلوگرم است.

خلق و خوی کوموندور

در زمانی طولانی (حدود سه سال) توله‌های کوموندور به بلوغ می‌رسند، اما هنگامی که یک سگ بالغ می‌شوند شخصیتی وفادار پیدا می‌کنند. آن‌ها بسیار باهوش، مستقل و محافظی نیرومند هستند. بسییا به این علاقه‌مند هستند که از خانه و خانواده محافظت کنند.

نژاد کوموندور نسبت به غریبه‌ها بسیار هوشیار است و در رابطه با سگ‌های دیگر حالت تهاجمی دارد.

این صفات به همراه اندازه بزرگ کوموندور، رویارویی صاحبانی که ترسو هستند یا برای اولین بار از این سگ نگهداری کنند کمی سخت می‌کند.

نژاد کوموندور نیاز زیادی به اجتماعی شدن دارد. آن را باید در معرض افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات مختلف قرار داد. بهتر است این کارها از زمانی که سن آن کم است انجام شود. به طور منظم و مرتب آن‌ها را در جمع‌عای مختلف ببرید شاید بهترین کار این است که آن‌ها را به پیاده‌روی ببرید تا با محیط اطراف و انسان‌های گوناگون آشنا شود.

سلامتی

نژاد کوموندور مستعد بیماری‌های از جمله دیسپلازی مفصل هیپ و پیچ خوردگی معده است. چون این بیماری‌ها وراثتی است بهتر است در انتخاب توله‌ها دقت شود تا از والدینی مناسب و سالم به دنیا آمده باشد.

 

کوموندور

کوموندور

مراقبت 

زمانی که جوان است، این نژاد باهوش به آسانی آموزش‌ها را فرامی‌گیرد. اما این مدت زمان بسیار کوتاه است و تا حدودی دیگر غیر ممکن می‌شود. چون که دیگر آن توله مشتاق کوموندور تبدیل می‌شود به یک سگ سرسخت و لجوج، که آن زمان تمرین دادن به این سگ زرنگ و مستقل کار سختی است.

در آموزش دادن باید دقت شود که اصلا نیازی با پافشاری و تکرار در تمرینات نیست چون کوموندور زیرک است و برای هر دستور فکر می‌کند و می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا آن دستور ارزش یادگیری دارد یا خیر. بنابراین شاید تکرار در تمرین نتیجه‌ای نداشته باشد. بهتر است برای آموزش دادن رابطه‌ای جذاب و سرگرم کننده بین شما و کوموندور باشد.

نژاد کوموندور نیاز زیادی به فعالیت بدنی ندارد و دو یا سه بار پیاده‌روی در طول هفته برایش کافی است. برای زندگی به یک حیاط امن نیاز دارند تا آن را به عنوان قلمرو خود بدانند و نگذارند انسان و حیوانات دیگر به راحتی وارد قلمرو  آن‌ها شوند.

تغذیه 

به صورت روزانه دو یا سه پیمانه از غذای خشک با کیفیت برای کوموندور کافی است. البته باید توجه کنید که چون نژاد کوموندور مستعد بیماری پیچ خوردگی معده است حتما وعده‌های غذایی را افزایش دهید و در هر وعده میزان کمی از غذا به آن بدهید.

پوشش بدن و آراستن کوموندور

کوموندور پوشش بدنی منحصر به فرد دارد. در زمان بچگی کوموندور موهایی مجعد و نرم دارد که با افزایش سن و رسیدن به بلوغ این موها بسیار بلند، ضخیم و زبر مثل یک طناب پشمی محکم می‌شوند و در واقع در این زمان است که آن‌ها با یک تی اشتباه گرفته می‌شوند.

  • موهای این نژاد نیاز زیادی به شانه کردن مداوم ندارد اما از وقتی که موهای نرم سگ به موهای ضخیم تبدیل می‌شوند باید مراقبت از موها را افزایش داد و دائما آن‌ها را شست و باید دقت کنید که همیشه موهایش باید خشک و تمیز باشد و هیچ‌گونه تغییر رنگی نداشته باشد.
  • موهای اطراف دهان باید کوتاه شود تا مشکلی برای غذا خوردن حیوان ایجاد نکند.
  • مراقبت از دندان‌ها بادو تا سه بار مسواک زدن در هفته باید انجام شود.

منبع: پتسبوک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس