12 رفتار عجیب و گیج کننده خرگوش که کاملا طبیعی و متداول است

اگر خرگوش را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب کرده اید و از نگهداری آن لذت می برید حتما این رفتارهای عجیب را دیده اید و اگر تا حالا متوجه این حرکات نشده اید حتما بیشتر دقت کنید.

 

چانه سائیدن

هنگامی که شما یک ناحیه جدید از خانه را به خرگوش خود معرفی می کنید و یا به او اجازه می‌دهید که اتاقی برای خود داشته باشد، جایی برای شگفت‌زدگی نیست که او چانه خود را در وسایل خانه وهر چیز دیگری که در اطراف آن باشد حتی خود شما، بمالد. این راهی است که  خرگوش علاقه‌اش به بازی با شما را نشان می‌دهد. خرگوش دارای غده‌ای در زیر چانه است در مواقعی که چانه‌اش را به چیزی میمالد عطر و رایحه‌ای در محیط پخش می‌شود شما قادر به درک آن نمی‌باشید اما خرگوش‌های دیگر کاملا متوجه آن می‌شوند.

دویدن سریع خرگوش توام با سردرگمی

خرگوش‌ها در این حالت شبیه کسانی هستند که چیزی را گم کرده‌اند. خرگوش در طبیعت یک حیوان طعمه یا صید محسوب می‌شود، بنابراین به خاطر سپردن محیط زندگی (به ویژه هر مسیریابی احتمالی برای فرار) یک عمل غریزی و طبیعی برای آن است. اگر می‌بینید که خرگوش شما به سرعت در داخل خانه می‌دود و مدام مسیر حرکتش را عوض می‌کند و به دنبال نشانه‌هایی می‌گردد هرگز تعجب نکنید چون این رفتارهایش کاملا طبیعی هستند و دلیل آن هم این است که احتمالا شما جای وسایل خانه را تغییر داده‌اید و یا وسیله جدیدی به خانه آورده‌اید.

خوردن مدفوع

خرگوش‌ها تکه‌های کوچک از مدفوعشان را می‌خورند. این عمل ممکن است ناخوشایند به نظرآید اما خرگوش‌ها به دلیل اینکه این کار برای سلامتی آن‌ها مفید است این کار را انجام می‌دهند. این مدفوعی که آن‌ها مصرف می‌کنند ((سکوتروپ)) نامیده می‌شود که با مدفوع طبیعی خرگوش متفاوت است. آن نرم‌تر و مملو از موادی مغذی است که خرگوش به آن‌ها نیاز دارد. این نوع مدفوع نوعی مدفوع شبانه است چون خرگوش‌ها معمولا آن‌ها را طی ساعات اولیه صبح می‌خورند. خرگوش ضرورتا دوباره غذای خودش را می‌خورد و هضم می‌کند به علت اینکه در دور اول هضم غذا جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی انجام نمی‌شود.

تمیز کردن خود

خرگوش‌ها درست مانند گربه‌ها مرتبا در طول روز مو و پنجه‌هایشان را تمیز می‌کنند. خرگوش‌ عمدتا نیازی به حمام کردن ندارد اما به شانه کردن منظم موهایش خیلی نیاز دارد چون این عمل باعث کاهش میزان مویی می‌شود که در هنگام لیسیدن بدنش وارد دهانش می‌شود. خرگوش دارای یکی از بامزه‌ترین حالت‌های آراستن است او می‌نشیند، لیس می‌زند و پاهایش را مانند حالت کاراته تکان می‌دهد و آن را به صورتش می‌مالد.

لیسیدن

وقتی دو خرگوش در کنار هم باشند رابطه عاطفی و مهربانی خودشان را با لیسیدن همدیگر نشان می‌دهند اما خرگوش شما ممکن است این حس خود را به همان شکل یعنی لیسیدن خود شما نشان دهد. یک خرگوش شاید برای اینکه به شما نشان دهد که دوست دارد حیوان خانگی شما باشد شروع به لیسیدن شما کند.

فشردن بینی به بدن صاحبش

وقتی خرگوش قصد جلب توجه شما را دارد با بینی‌اش دست یا پای شما را میفشارد. اگر در دستتان یک خوراکی لذیذ دارید حتما منتظر این چنین عملی از سوی خرگوشتان باشید. حتی گاهی هم که بخواهد کمی خودش را لوس کند و اعلام رضایت کند که حیوان خانگی شماست این کار را می‌کند. مطمئنا این کار نه تنها غیر عادی نیست بلکه بسیار حرکت خوشایندی هست.

دندان قروچه

یک خرگوش آرام و خوشحال هم ممکن است دندان‌هایش را به آرامی و با ریتم به هم بساید. اگر شما نزدیک خرگوشتان باشید این صدا به راحتی قابل شنیدن است. دندون قروچه با صدای بلند می‌تواند نشانه درد در خرگوشتان باشد و آن اغلب با حرکات عصبی و هیجانی بدن(مانند خم کردن و جلو نگه داشتن گوش) همراه است.

پا کوبیدن

هنگامی که خرگوش از کاری که شما انجام داده‌اید یا از چیزی در محیط زندگیش خوشحال نیست، ممکن است این ناراحتی را با ضربه زدنی که به شکل کوبیدن پاهای عقبی‌اش به زمین می‌باشد، نشان دهد. هنگامی که شما خرگوشتان را به اتاق نگه داری‌اش که می‌برید وقتی در آن اتاق آزادانه حرکت کند، ممکن است شما صدای این ضربه زدن را بشنوید. پا کوبیدن معمولا به دنبال اینکه خرگوش امیدوار است شما برگردید و ان را پیش خود نگه دارید رخ می‌دهد.

تکه تکه مدفوع کردن خرگوش

شما خواهید فهمید که خرگوش شما دوست دارد از جایی که شروع به مدفوع کردن می‌کند تکه‌های کوچک مدفوع را می‌اندازد و سپس به اقدام به پریدن می‌کند و در جای دیگر تکه‌های دیگری می‌ریزد. او ممکن است آموزش دیده باشد اما او اینگونه تصور و انتخاب می‌کند که از قفسش بیرون برود و قلمروهای جدیدش را فتح کند.

پرش ناگهانی خرگوش

خرگوش بازیگوش گاهی اوقات شروع می‌کند به دویدن و ناگهان به هوا می‌پرد و پاهایش را به هم می‌زند. این عمل اصلا حرکتی غیر طبیعی نیست و کاملا می‌توان گفت که این نشانه خوشحالی و بازیگوشی خرگوش است و شما هم به جای نگرانی، خوشحال باشید که یک خرگوش سرحال و سالم دارید.

پرت کردن اشیا

خرگوش‌ها در بعضی مواقع به بعضی وسایل مانند اسباب بازی، باکس یا ظرف غذای خودشان لگد می‌زنند و آن‌ها را به گوشه‌ای پرت می‌کنند. پرت کردن اشیا می‌تواند نشانه این باشد که او می‌خواهد بازی کند یا وقتی ظرف غذایش را لگد می‌زند می‌خواهد توجه شما را به خود جلب کند و به شما بگوید که غذا می‌خواهد.

خرخر کردن خرگوش

یک خرگوش هنگامی که احساس خطر کند به خصوص وقتی که به گوشه‌ای از اتاق می‌رسد و دیگر راه فراری ندارد ممکن است یک صدای خرخر از خود تولید کند و حالت خیز برای حمله بگیرد. همیشه از اینکه خرگوشتان در شرایطی باشد که احساس تهدید کند مانند اینکه به دنبالش بدوید درست زمانی که او می‌خواهد تنها باشد، بپرهیزید. با حفظ شرایط مناسب برای خرگوشتان نگذارید احساس خطر کند و همیشه حس امنیت در کنار شما داشته باشد.

 

خرگوش شما کدام یک از رفتارها را دارد؟ آیا علاوه بر این حرکات کار جالب دیگه ای هم انجام می دهد؟ حتما ما را از داستان های بامزه خرگوشتان در بخش نظرات آگاه کنید! 

منبع: پتسبوک 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس