5 خطر احتمالی که می تواند در زمستان موجب صدمه دیدن و یا حتی مرگ سگتان شود

زمستان می تواند زمان خطرناکی برای سگ های ما باشد. به عنوان والدین سگ، ما باید مراقب توله سگ هایمان باشیم و مطمئن شویم که آنها آسیب نبینند.

 

هر فصل مجموعه جدیدی از چالش ها را در پی دارد، اما زمستان موانعی دارد که می تواند به خصوص برای توله سگ مضر و حتی کشنده باشد.

در اینجا پنج خطر زمستانی عنوان می شود که در صورت عدم دقت، می توانند به طور جدی سگ شما را آزار دهند یا بکشند.

 

استفاده از ضد یخ در زمستان

زمستان زمانی از سال است که مردم شروع به استفاده از ضد یخ در اتومبیل ها می کنند، اما مردم می توانند بی احتیاط باشند و آن را روی زمین ریخته یا آن را رها کنند تا جایی که سگ بتواند آن را پیدا کند.  همچنین می تواند از رادیاتورهای اتومبیل روی زمین نشت کند.

ضد یخ شیرین است و سگ ها اغلب آن را لیس می زنند.  همچنین می تواند در پنجه های آنها گیر بیفتد که ممکن است بعداً وارد خانه شوند و با هدف تمیز کردن لیس بزنند، بنابراین همیشه مهم است که هنگام برگشت از پیاده روی، پای توله سگ خود را پاک کنید.

ماده ای در ضد یخ به نام اتیلن گلیکول وجود دارد که بسیار سمی است. میزان کمتر از صد گرم آن برای کشتن یک سگ متوسط کافی است.

علائم مسمومیت ضد یخ عدم تعادل و سرگیجه تا در حالت پیشرفته اغما و مرگ است. اگر سگ شما ضد یخ مصرف کرده است، با دامپزشک تماس بگیرید. ممکن است به شما آموزش داده شود که استفراغ را در سگ خود القا کنید، بنابراین آماده شوید.

سنگ نمک

به عنوان از بین برنده یخ و برف، سنگ نمک تقریباً در زمستان استفاده می شود. این می تواند برای بالشتک های پنجه سگ شما بسیار مضر باشد، اما اگر خورده شود حتی وضعیت بدتر هم است. در مقادیر زیاد می تواند کشنده باشدو سگ زیاد نمی خواهد مقدار زیادی سنگ نمک را بخورد.

به عنوان مثال، اگر سگ شما از گودالی که به دلیل نمک ذوب شده است، می نوشد، احتمال دارد خیلی زیاد باشد، خصوصاً اگر سگ کوچک باشد.

از آنجا که نمک طعم خوبی دارد، یک سگ ممکن است آن را به مقدار ناامن بخورد.  معمولا نمک در برف هایی که در هنگام پیاده روی به موی سگ شما گیر می کند، می ماند که ممکن است بعداً خورده شود.

همیشه توله سگ خود را بعد از پیاده روی پاک کنید و هر تکه بزرگی از برف که از روی پوشش بدن آنها سست شده است ، بزنید. نمک می تواند باعث کمبود شدید آب بدن شود و لوزالمعده، کبد، کلیه و معده را تحت تأثیر قرار دهد.

اگر سگ شما نمک زیادی مصرف می کند، سریعاً به کلینیک دامپزشکی بروید. مسمومیت با نمک کاملاً کشنده است.

کاهش دمای بدن (هیپوترمی) در زمستان

سگ شما ممکن است به بازی در برف علاقه مند باشد، اما محدود کردن فعالیت آن در فضای باز در زمستان بسیار مهم است، به ویژه نژادهایی که نسبت به هوای سرد حساس هستند.

هیپوترمی می تواند زمانی اتفاق بیفتد که یک سگ خیلی طولانی در معرض هوای سرد باشد. برای سگ های کوچک و مسن تر سریع تر رخ می دهد. لرزیدن می تواند نشانه ای از هیپوترمی خفیف باشد که معمولاً با بردن سگ خود به خانه و گرم کردن آن ها با پتو می توان آن را درمان کرد.

در صورت بروز هیپوترمی شدید، سگ شما دیگر قادر نخواهد بود که دمای بدن خود را به تنهایی تنظیم کند. اگر درمان نشود، کشنده است، بنابراین سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید.

بهترین کار برای جلوگیری از بروز هیپوترمی در وهله اول این است که اجازه ندهید سگ شما بیرون برود و تصور کنید که وقتی خیلی هوا سرد شد به خودی خود برگردد. حتما توجه کنید که توله سگ شما چه مدتی بیرون از خانه هست و مدت زمان مجاز برای بازی در برف را محدود کنید.

اتومبیل در جاده های یخی

احتمالاً هنگام راه رفتن سگ خود مسئولیت پذیر هستید. شما در چهارراه ها متوقف می شوید و هنگام عبور از خیابان، اطمینان حاصل می کنید که حق عبور دارید. اما اگر جاده یخی باشد، این احتمال وجود دارد که یک خودرو حتی در صورت وجود علامت توقف یا چراغ قرمز قادر به توقف نباشد. همچنین ترمزها می توانند در هوای سرد قفل شوند و مانع از توقف به موقع خودروها شوند.

در زمستان توجه ویژه ای باید داشت و هنگام بیرون رفتن مطمئن شوید که اتومبیل ها کاملاً متوقف شوند سپس شما عبور کنید.

همچنین اگر حیاط دارید حتماً حصار ایمن داشته باشد تا سگ شما نتواند آزادانه در محیط اطراف پرسه بزند. برخورد با اتومبیل در هر زمان از سال یک خطر است، اما متوقف کردن اتومبیل در زمستان بسیار سخت تر است.

خطرات پنهان در برف زمستان

هنگامی که برف زمین را می پوشاند، می تواند انواع خطرات را پنهان کند. این فقط اجسام نیست که سگ شما را بتواند خفه کند، بلکه زباله یا مواد غذایی است که می تواند حاوی آلودگی باشد که حامل بیماریهای باکتریایی یا انگلی است.

كرمها ، ژيارديا و پارواها همه در بدن سگ ها پخش مي شوند و مي توانند كشنده باشند. معمولاً هنگام پیاده روی می توانید از این اتفاقات جلوگیری کنید، اما وقتی برف آن را می پوشاند، تشخیص آن بسیار سخت تر است.

اگر سگ شما در حال حفر کردن در برف است و یا زمان زیادی را در حال بو کشیدن یک نقطه می گذارند، مراقب باشید و به آنچه که علاقه مند هستند، توجه کنید.

همچنین ، اگر سگ شما پنجه های خود را لیسید، می تواند به بیماری یا انگل را  مبتلا شود. بنابراین حتما پنجه های سگ خود را بعد از هر پیاده روی تمیز کنید.

 

در زمستان از چه خطرات دیگری مراقبت می کنید؟ آیا برای حفظ امنیت سگ خود در این فصل اقدامات اضافی دیگری انجام می دهید؟ در قسمت نظرات پایین ما را آگاه کنید!

 

منبع: پتسبوک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس