هاسکی Husky

هاسکی سیبریایی با ظاهری چشم نواز و استعدادهای هیجان انگیز ، تصور توده مردم و همچنین هنرمندان ، نویسندگان و تهیه کنندگان فیلم را به خود جلب کرده است. این سگ کار دارای قدرت و ورزشکاری است. برای اولین بار به عنوان سگ های سورتمه استفاده می شد – برخی هنوز هم در این کار مورد استفاده قرار می گیرند – هاسکی ها سگ های قابل توجهی هستند – و توانایی یادگیری آنها حیرت انگیز است.

اطلاعات بیشتر در مورد هاسکی

بسیاری از مردم عاشق طبیعت وحشی و غرور هاسکی ها شده اند، اما نمی دانند که دقیقاً این نژاد چیست. این نژاد برای همه مناسب نیست. زیبایی آنها غالباً غافل از ویژگیهای دشوارشان، مردم را به خرید آنها سوق می دهد و همین امر باعث می شود بسیاری از نامزدهای سیبری کاندیداهای اصلی پناهگاه  برای آن  شوند.

محبوبیت روزافزون این نژاد منجر شده که توسط مکان های کوچک و پرورش دهندگان در مکان های کوچک خریداری شوند که برای این گونه مناسب نیستند. این تأثیر منفی بر روی نژاد دارد و بسیاری از صفات منفی را از جمله برخی از صفات منفی در  هاسکی های سیبری پرورش پیدا می کند ، که مناسب نیست.

اگر به تمام نكات مثبت خلق و خوی آن ها توجه كنید ، بدون تردید این نژاد شگفت انگیز است. آن ها هوشمند و مستقل هستند. آن ها با همه مهربان هستند  اما لازم نیست دائماً برای جلب توجه به شما التماس کنند. مشخص است که آن ها سگ های تهاجمی نیستند و به طور کلی در خانه های دارای چند سگ رفتار خوبی دارند.

آن ها با کودکان خوب رفتار می کنند و همه را به خانه دعوت می کنند، بله حتی مزاحمان. با این حال هاسکی‌ها هوش سرشاری دارند، اما معمولا ذهن فوق‌العاده خود را کمتر صرف یادگیری می‌کنند و در کل چندان به دنبال جلب رضایت صاحب خود نیستند.

آموزش آن ها بسیار دشوار است ، بنابراین  افرادی که برای بار اول میخواهند از  سگ مراقبت کنند یا افراد بدجنس باید نژادهای دیگر را در نظر بگیرند. هاسکی ها برای صاحبان با تجربه و با اعتماد به نفس که قوانینی را تنظیم می کنند و مقررات خود را ارائه می دهند ، مناسب تر است.

هاسکی ها مانند همه نژادها نیاز به آموزش اطاعت کردن دارند، اما به نظر می رسد آن ها توانایی تشخیص تفاوت بین خانه و کلاس را دارند.

یکی از این دردسرها، علاقه زیاد این سگ به فرار کردن است! هاسکی‌ها به فراری بودن معروفند و هر زمانی که فرصتش را پیدا کنند، شانس خود را برای فرار کردن از دست شما امتحان می‌کنند. متاسفانه، خیلی از سگ های نژاد هاسکی در نتیجه فرار کردن کاملا گم و سرگردان می‌شوند و این مسئله می‌تواند منجر به آسیب یا حتی مرگ هاسکی شود.

برای صاحبان این سگ ها بسیار حیاتی است که مرتباً حیاط خود را برای هرگونه فرار بررسی کنند و حیاط خود را با حصار فرو رفته در زمین احاطه کنند. اگرچه آن ها خصوصیات بسیاری دارند که می تواند مراقبت از  آنها را دشوار کند، اما هاسکی ها هنوز یک نژاد شگفت انگیز است. هواداران این نژاد، طبیعت شگفت انگیز آن را در آغوش می گیرند. اگر سگ نژاد هاسکی را به خوبی تعلیم دهید، همراهان خیلی خوبی برای شما و خانواده شما خواهند بود. 

 

تاریخچه هاسکی

اعتقاد بر این است که نژاد هاسکی سیبری سرچشمه در میان چوچی، قبیله عشایر سیبری دارد. تاریخچه این نژاد نسبتاً ناشناخته است، اما آزمایش های DNA تأیید می كنند كه آنها از قدیمی ترین نژادهای سگ هستند.

ما می دانیم که چوچی از سگ ها به عنوان حمل و نقل سریع استفاده می کرد و آنها به عنوان یک سگ خانوادگی می دانستند. هاسکی ها اغلب با بچه ها می خوابیدند و تخت های راحت و گرم را برای آنها فراهم می کردند.

هاسکی سیبریایی در سال 1908 به آلاسکا وارد شد و در آن زمان به عنوان سگ های سورتمه ای استفاده می شد. آن ها در All-Alaska Sweepstakes ، که یک مسابقه سگ 408 مایلی است، مورد استفاده قرار می گرفتند و همچنان امروز یک رقیب فعال در Sweepstakes هستند.

سوابق نشان می دهد که آخرین سیبری هاسکی در سال 1930 هنگامی که مرزها توسط دولت اتحاد جماهیر شوروی بسته شد از سیبری صادر شد. این نژاد در آمریکای شمالی به شکوفایی خود ادامه داد. اگرچه از سگ های بنیادی سیبری یعنی سگ چوچی سورتمه ای کمی تغییر کرده اند، اما هنوز هم بسیاری از خصوصیات شگفت انگیز آن نژاد را حفظ می کنند.

باشگاه سیبری آمریکا در سال 1938 تأسیس شد و هاسکی سیبریایی توسط باشگاه Kennel Club در سال 1930 و Club Kennel Club در سال 1939 شناخته شد.

اندازه

یک هاسکی نر به طور متوسط بین 21 تا 23.5 اینچ قد دارد، در حالی که هاسکی های ماده به طور متوسط 20 تا 22 اینچ هستند. وزن نر بین 45 تا 60 پوند و ماده 35 تا 50 پوند است.

شخصیت

هاسکی سیبریایی سگ های گروهی هستند و به یک صاحبی نیاز دارند که از پس هدایت و رهبریشان بر بیاید.  البته شاید این مسئله تمرین دادن را برای شما راحت‌تر کند چون هاسکی به خوبی می‌داند که باید به یک رهبر مقتدر احترام بگذارد.

تعجب نکنید اگر دیدید هاسکی شما صبر و حوصله‌تان را به سر می آورد و سعی می‌کند کنترل اوضاع را از دست شما خارج کند. در برابر لجاجت‌ها و سرسختی‌های هاسکی، با او درگیر نشوید.

اقتدار خودتان را حفظ کنید اما نه با زور و تهدید و اعمال خشونت، بلکه با صبر، قانون‌گذاری، ثبات و نظم که می‌توانید به بهترین شکل این سگ چموش و دوست داشتنی را کنترل نمایید. یکی از راه‌های عملی نشان دادن این اقتدار، این است که سگ خود را برای غذا خوردن اندکی معطل کنید.

در این صورت هاسکی شما را به عنوان دارنده منابع با ارزشی مانند غذا، جایزه و اسباب بازی خواهد دانست. این نژاد پرانرژی می تواند مخرب باشد چه در داخل خانه و چه در خارج خصوصاً هنگامی که حوصله انجام ورزش کافی ندارد. اگر تنها بماند، خانه ای را ویران می کند و حتی یک مورد از جویدن در دیواری سیمانی دیده شده است.

آن ها باغ ها و حیاط های گل را به طور یکسان حفر می کنند، اما می توان آن ها را آموزش داد تا یک نقطه خاص در حیاط را حفر کنند. در کل بهتر است صرفاً به سگ خود یاد دهید که به جای تلاش برای ترک این  عادت، در یک نقطه حفر کند. با این وجود، آن ها می توانند با طبیعت بد و بازیگوش خود کاملاً جذاب باشند.

آنها همچنین کاملاً اجتماعی هستند و دوست دارند استعدادهای خود را نشان دهند. هاسکی سیبریایی پارس نمی کند این خبر خوبی است. اما خبر بد این است: آن ها از صدای زوزه لذت می برند، که می تواند برای همسایگان شما بسیار آزار دهنده باشد .

آن ها حیوانات خانگی ایده آل برای آپارتمان ها نیستند مگر در مواردی که هاسکی سیبری درست و منظم آموزش دیده باشد. اگرچه هاسکی ها به دلیل دوست داشتنی بودن و مهربانی مورد تحسین قرار می گیرند، اما آن ها نگهبان خوبی نیستند.

متأسفانه، آن‌ها به غریبه‌ها حتی سارقان بد بین نیستند واقعیت این است که سگ های هاسکی همه را دوست دارند و علاقه خود را از هیچ کس دریغ نمی‌کنند. این متأثر از عوامل مختلفی از جمله وراثت، آموزش و اجتماعی شدن است. توله سگ ها با خلق و خوی خوب، کنجکاو و بازیگوش هستند، مایلند به مردم نزدیک شوند و توسط آنها بغل شوند.

توله سگ شلوغ را انتخاب کنید، نه کسی که در حال ضرب و شتم بستگان خود است و یا کسی که در گوشه ای پنهان شده است. همیشه حداقل پدر یا مادرش را ببینید تا مطمئن شوید که توله‌ها رفتار خوبی دارند.

بررسی و مشاهده برادران و خواهران و سایر خویشاوندان توله هم می‌تواند به شما نشان دهد که توله هاسکی شما در آینده چگونه خواهد بود. مانند هر سگ، هاسکی های سیبریایی در سن جوانی نیاز به قرار گرفتن در معرض افراد مختلف، مناظر  صداها و تجربیات دارد.

جامعه پذیری به شما اطمینان می دهد که توله سگ شما بزرگتر شود و سگی دور و از جامعه نشود. ثبت نام او در کلاس مهد کودک توله سگ شروع خوبی است شرکت در مهمانی ها به طور مرتب و بردن وی به پارک های شلوغ، فروشگاه هایی که به سگ ها اجازه می دهد و در اوقات فراغت برای ملاقات با همسایگان نیز به او کمک می کند تا مهارت های اجتماعی خود را جلا دهد.

 

سلامتی

 هاسکی ها به طور کلی سالم هستند، اما مانند همه نژادها، مستعد بیماری‌های مختلفی هستند. همه هاسکی ها به یک یا همه این بیماری ها مبتلا نخواهند شد، اما در صورت داشتن این نژاد مهم است که از آن ها آگاه باشید.

اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، یک پرورش دهنده خوب پیدا کنید که وضعیت سلامتی پدر و مادر سگ را صادقانه به شما نشان دهد.

 آب مروارید: کدری لنز چشم است که در دیدن مشکل ایجاد می کند. چشم سگ ظاهری ابری خواهد داشت. آب مروارید معمولاً در سنین پیری اتفاق می افتد و بعضی اوقات برای بهبود بینایی سگ قابل جراحی است.

نقص قرنیه: این حالت  قسمت شفاف و بیرونی چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این عارضه در نتیجه تجمع چربی‌ها در ناحیه قرنیه به وجود می آید. معمولا سگ های هاسکی جوان دچار این عارضه می‌شوند. هاسکی های مونث بیشتر در خطر ابتلا به آن قرار دارند. می‌توان گفت درمانی برای این عارضه وجود ندارد، اما به نظر می‌رسد که این بیماری در قدرت دید سگ‌ها اختلالی بوجود نیاورد.

ضعف شبکیه چشم: بیماری تباهی سلول‌های شبکیه چشم است که در نهایت باعث کوری ناشی از از بین رفتن گیرنده های نور در پشت چشم می شود. PRA سالها قبل از اینکه سگ علائم کوری را نشان دهد قابل پیش بینی است. خوشبختانه سگها می توانند از حواس دیگر خود برای جبران نابینایی استفاده کنند و یک سگ کور می تواند زندگی کامل و شاد داشته باشد. فقط جابجایی مبلمان را انجام ندهید. پرورش دهندگان مشهور، چشم سگ های خود را هر ساله توسط چشم پزشک دامپزشکی تأیید می کنند و سگ هایی را که مبتلا به این بیماری هستند پرورش نمی دهند.

 

مراقبت

هاسکی سیبریایی باید روزانه 30 تا 60 دقیقه ورزش کند تا از افسردگی آن ها جلوگیری شود. سگ‌های هاسکی همراهان بسیار خوبی برای دویدن هستند، اما به خاطر داشته باشید که تحت هیچ شرایطی نباید در آب و هوای گرم آن‌ها را به ورزش و پیاده‌روی ببرید. داشتن یک حیاط کوچک (و البته امن و حصارکشی شده) به تخلیه انرژی هاسکی شما کمک زیادی خواهد کرد.

هاسکی سیبریایی برای خوشحال ماندن باید فعالیت کند. معمولا تنها حفظ زندگی فعال خود از طریق پیاده‌روی و دیگر ورزش‌های خارج از فضای باز، هاسکی سیبریایی شما را سالم، شاد و دور از دردسر نگه خواهد داشت. همانطور که قبلاً ذکر شد، آموزش این نژاد ضروری است و ممکن است بخواهید در کلاسهای حرف شنوی پیشرفته تر سرمایه گذاری کنید.

این می تواند برای بسیاری از صاحبان و مربیان دشوار باشد زیرا این نژاد بسیار هوشمند است و تفاوت کلاس ها و خانه را تشخیص می دهد. آن ها مطابق با تمام دستورالعمل ها در کلاس رفتار خواهند کرد، اما ممکن است در خانه به سگ سرسختی که قلب شما را به تصرف کرده، تبدیل شوند.

این می تواند ناامید کننده باشد، اما می فهمید که صبر و اندکی سرسختی می تواند به شما کمک کند. قفس هرگز نباید به عنوان مجازات استفاده شود. آموزش قلاده نیز یک ضرورت است زیرا هاسکی سیبری هیچ‌گاه نباید بدون قلاده در محیط آزاد باشد.

آن ها عاشق دویدن هستند و بدون این که فکر کنند چقدر دور هستید، این کار را می کنند. اگر تصمیم گرفت چیزی را تعقیب کند یا به سادگی از یک دویدن لذت ببرد، می توانید به راحتی هاسکی سیبریایی خود را از دست دهید. هاسکی سیبریایی تعقیب کننده سریع طعمه است و این دلیل  دیگری است که باید هنگام پیاده روی قلاده داشته باشند.

 

تغذیه

مقدار توصیه شده روزانه: 1.5 تا 2 فنجان غذای خشک با کیفیت بالا در روز، به دو وعده غذایی تقسیم می شود. وقتی نوبت غذا فرا می رسد هاسکی سیبریایی به خاطر اینکه ” محافظان ساده ” شناخته می‌شوند که به مقدار کمی غذا نیاز دارند.

این نیاز کم احتمالا به تاریخچه نژاد هاسکی برمی‌گردد، چراکه چوچی‌ها به گونه‌ای آن‌ها را پرورش داده‌اند تا با دریافت حداقل غذا و کالری، مسافت‌های طولانی را طی کنند.

میزان غذای سگ بزرگسال شما به اندازه، سن، میزان سوخت و ساز و میزان فعالیت وی بستگی دارد. تقریباً ناگفته پیداست که یک سگ بسیار فعال به چیزی بیش از یک سگ تنبل  نیاز دارد.

کیفیت غذای سگ که خریداری می کنید نیز متفاوت است. هرچه غذای سگ بهتر باشد، مواد غذایی بهتری هم به بدن سگ شما خواهد رسید و غذای  کمتری  باید در ظرف سگ قرار دهید.

 

رنگ پوشش و نظافت

اگر یک هاسکی سیبربایی دارید، اطمینان حاصل کنید که جاروبرقی شما در حد مطلوبی قرار دارد و به صورت مرتب زمان برای جارو کردن  دارید.

پوشش دو گانه او موهای کمی بلند دارد. پوشش فوقانی صاف است و پوشش زیری نرم و متراکم است. به دلیل داشتن موهای زیاد، معمولا در فصل‌های بهار و پاییز موریزی فراوانی دارند. گفته می شود، مراقبت از  این یک نژاد نسبتاً آسان است.

هاسکی‌های سیبری که در آب و هوای سرد زندگی می‌کنند، موریزی کمتری نسبت به آن‌هایی که در جای گرم زندگی می‌کنند دارند. اگر نمی خواهید موهای زیاد روی مبل و فرش خانه ببینید، لازم است حداقل هفته‌ای یکبار موی بدن هاسکی خود را شانه کنید.

البته در فصل‌های موریزی لازم است روزانه موهای هاسکی راشانه بزنید تا از ریزش و چسبیدن آن‌ها روی مبل و فرش خانه خود جلوگیری کنید.

هاسکی‌ها در مجموع سگ‌های تمیزی هستند و مانند یک گربه به تمیزی خود اهمیت می‌دهند. آن‌ها کم بو هستند و کمتر به حمام نیاز دارند، مگر اینکه در آب کثیف یا چیز چندش آوری غلت بزنند.

هر زمان که قصد داشتید سگ هاسکی خود راحمام کنید، توصیه می‌کنیم از شامپوهای با کیفیت بالا استفاده کنید تا چربی طبیعی پوست سگ شما حفظ شود.

هاسکی ها در انواع مختلفی از رنگ ها و علامت ها در بدن وجود دارند، از سیاه تا سفید خالص با نشان های رنگی بر روی بدن که شامل قرمز و مس است.

چشمان آنها می تواند قهوه ای ، آبی یا ترکیبی باشد. ماسک روی صورت آن‌ها، جذابیت و زیبایی چشم‌ها را دوچندان می‌کند. 

حداقل هفته ای دو یا سه بار دندان های هاسکی خود را مسواک بزنید تا از  تا باکتری‌ها و جرم‌های سطح آن از بین بروند. اگر می خواهید از بیماری لثه و بوی بد دهان جلوگیری کنید، مسواک زدن روزانه حتی بهتر خواهد شد.

ناخن های او را یک یا دو بار در ماه کوتاه کنید تا از درد دردناک و سایر مشکلات جلوگیری کنید. در ناخن های پای سگ رگ های خونی دارد و اگر بیش از حد کوتاه شود می توانید خونریزی ایجاد کنید و ممکن است دفعه دیگر سگ شما با دیدن ناخن گیربا شما  همکاری نکند.

اگر تخصص کافی در کوتاه‌کردن ناخن هاسکی خود ندارید، بهتر است از دامپزشک یا فردی که مهارت دارد کمک بخواهید.

گوش‌های سگ هاسکی خود را بطور هفتگی بررسی کنید. هرگونه قرمزی یا بوی بد، ممکن است نشان دهنده نوعی عفونت باشد. هنگامی که گوش های سگ خود را بررسی می کنید، آنها را با یک توپ پنبه ای آغشته به پاک کننده گوش با pH ملایم و متعادل پاک کنید تا به جلوگیری از عفونت کمک کند. چیزی را داخل کانال گوش قرار ندهید. فقط گوش خارجی را تمیز کنید.

هنگامی که او یک توله سگ است، هاسکی  را به مسواک زدن و معاینه عادت دهید. پنجه های او را به طور مكرر معاینه كنید پاها و داخل دهان را بررسی کنید. نظافت را با استفاده از جایزه و تشویق، انجام دهید و زمینه آزمایش های آسان دامپزشکی و رسیدگی های دیگر را هنگام بزرگسالی فراهم کنید.

در حین تیمار، زخم ها، علائم عفونت مانند قرمزی، حساسیت یا التهاب روی پوست، بینی، دهان و چشم و پا را بررسی کنید. چشم ها باید روشن و بدون قرمزی و ترشحات باشند. معاینات دقیق هفتگی به شما در یافتن مشکلات بالقوه سلامتی کمک می کند.

 

همزیستی با کودکان

هاسکی ها حیوانات خانگی خوبی برای خانواده های دارای فرزند هستند. آن ها می توانند نسبت به کودکان بسیار صبور باشند، اما مانند سایر سگ ها،  وقتی سگ‌ها کنار کودکان هستند، باید تحت نظر بزرگترها باشند.

همیشه به کودکان روش نزدیکی و لمس کردن سگ ها را یاد دهید و همیشه بر تعامل بین سگ ها و خردسالان نظارت کنید تا از هرگونه گاز گرفتن یا کشیدن گوش یا دم جلوگیری شود.

به فرزند خود بیاموزید که وقتی سگ شما در حال غذا خوردن است، هیچگاه نزدیکش نشود و غذایش را نگیرد. هیچ سگی را هرگز نباید با کودک تنها گذاشت. سگ های هاسکی با سایر سگ‌ها هم برخورد خوبی دارند. اما در هر صورتی خوب است آموزش های اجتماعی را فراموش نکنید.

این باعث می شود آن ها به سگ های دیگر و همچنین افراد غریبه عادت کنند. جامعه پذیری به توله سگ ها می آموزد که چگونه رفتار کنند و از سایر سگ ها و صاحبان آنها استقبال کنند. 

درنظر داشته باشید که سبک زندگی هاسکی و حضور و فعالیتی که در سرزمین سرد سیبری داشته است، قابلیت صبر و بردباری او را افزایش داده و هاسکی را به سگی سرسخت و قوی تبدیل کرده است. سختی بدست آوردن غذا در آب و هوای دشوار سیبری، باعث شده هاسکی به شکار کردن عادت پیدا کند. در نتیجه، هاسکی‌ها معمولا از تعقیب و شکار سایر حیوانات کوچک مانند موش‌ها و گربه‌ها لذت می‌برند.

با این حال، برخی از هاسکی ها، در خانواده هایی با چند حیوان خانگی شکوفا می شوند، به خصوص وقتی که آنها با حیوانات خانگی دیگر از توله سگ پرورش داده می شوند.

 

منبع: پتسبوک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس