پودل Poodle

پودل (Poodle در انگلیسی) سگهای قابل توجهی هستند که زیبا، ظریف، مغرور و باهوش اند. از آنجائیکه بیشترین تعداد برندگان در مسابقات- بهترین در نمایش- از این نژاد هستند، خود گواهی بر این قابلیتهای این نژاد است. پشت آن روبان آبی، موهای آراسته گیرا و حالتی شاهوار شما یک سگ خانواده مهربان با یک تاریخچه کهن همراه با استعدادهای فراوان پیدا خواهید کرد.

خصیصه‌های ظاهری

گروه: سگهای همراه
قد: از ۵۶ سانتی متر
وزن: ۲۰ تا ۳۴ کیلوگرم
طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال

ویژگی‌های رفتاری

باهوش، دوست داشتنی، وفادار، بازیگوش چهار کلمه ای هستند که این نژاد با آنها توصیف می شوند. با وجود ظاهر شاهواری که دارند پودل ها رگه ای مسخره بازی دارند و عاشق بازی کردن هستند. او همیشه برای هر نوع بازی آماده است.

او همچنین بسیار زیاد به مردم علاقه مند و بسیار مشتاق است. ترکیب آن با هوش افسانه ایش باعث می شود که شما یک سگ بسیار تربیت پذیر داشته باشید.

پودل از خانه و خانواده محافظت می کند و اگر با غریبه ای در خانه مواجه شوند شما را با پارس کردن آگاه می کنند. اگرچه همانطور که با اعضای خانواده مهربان هستند، ممکن است با افرادجدید هم گرم بگیرند.
هوش پودل یک ویژگی برجسته از شخصیت اوست. گفته شده که هوش او شبیه به هوش انسان است، هوش و ذکاوتی که اغلب صاحبش را مبهوت می کند.

البته زندگی کردن با سگهای باهوش ممکن است که سخت باشد. آنها خیلی زود رفتارهای خوب و بد را یاد می گیرند و هرچیزی را به خاطر می سپارند.

نحوه‌ی نگهداری پودل

پودل ها در هر نوع خانه ای براحتی زندگی می کنند از آپارتمان گرفته تا خانه های بزرگ، تا مادامی که، فعالیت و ورزشهای منظم و همراهی زیاد با انسانها داشته باشند. آنها ترجیح می دهند که در داخل خانه  و کنار افراد خانواده باشند، بخصوص پودل های عروسکی و مینیاتوری.
این نژاد باهوش یادگیری سریعی دارند، اما صاحبان آنها باید مراقب باشند: او به همان اندازه که رفتارهای خوب را یاد می گیرد به همان اندازه هم براحتی رفتارهای بد را یاد میگیرند.

تغذیه

میزان توصیه شده روزانه: پودل استاندارد، ۱.۵ تا ۳ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود؛ پودل مینیاتوری ، ۳/۴ تا ۱ پیمانه؛ پودل عروسکی، ۱/۴ تا ۱/۲ پیمانه.

آراستن

پودل ها نژادی هستند که ریزش مو ندارند و انتخاب مناسبی برای افراد که آلرژی دارند هستند. بسیاری از افرادی که مبتلا به آلرژی هستند می توانند بدون هیچ مشکلی پودل را نگهداری کنند.
پودل ها سگ هایی هستند که نگهداری و نظافت زیادی می خواهند. آنها به آراستن و نظافت منظم هر سه تا شش هفته یکبار و در برخی موارد هم بیشتر نیاز دارند تا در وضعیتی مناسب باقی بمانند.

اگر شما یک پودل را در نظر دارید، به خاطر داشته باشید که نظافت و آراستن او کار پر هزینه ای است.پودل به شانه زدن روزانه نیاز دارد.

بدلیل اینکه او مانند سایر نژادها ریزش مو ندارد، این موهای سست شده روی پوست او می ماند و بدون شانه زدن هر روز کرک و در هم پیچیده می شود.
بسیاری از پودل ها چشمهای گریانی دارند که باعث آلوده شدن موهای زیر چشمشان می شود. دور چشم را هر روز با یک دستمال غیر الکی یا یک لیف شسته شده با آب گرم تمیز کنید.
دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید.
اگر صدای کشیده شدن ناخنهایش را برروی زمین میشنوید آنها بیش از حد بلند شده اند. ناخنهایش را یک یا دو بار در ماه کوتاه کنید.
سگها در مورد پاهایشان حساس اند، به پنجه های آنها رسیدگی کنید.

پودل و کودکان، پودل و حیوانات خانگی دیگر

همراه فوق العاده ای برای بچه ها است، اگرچه بچه های کوچک نمی دانند که چطور به یک سگ رسیدگی کنند و بطور تصادفی ممکن به پودل عروسکی که کوچکترین و ظریفترین نژاد است آسیب بزنند.

محل نگهداری نژاد پودل

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید.

منبع: پتسبوک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس